Popredný ekonomický poradca amerického prezidenta Joea Bidena uviedol, že americká ekonomika má „silu a odolnosť“, aby sa vyhla recesii. Riaditeľ Národnej ekonomickej rady Bieleho domu Brian Deese v rozhovore pre Financial Times odmietol rastúce obavy, že prudké zvýšenie úrokových sadzieb určené na boj proti inflácii zastaví expanziu.

Ekonómovia a generálni riaditelia čoraz viac varujú, že najväčšia svetová ekonomika zažije budúci rok pokles v dôsledku globálneho oslabovania a oveľa prísnejšej menovej politiky.

Administratíva J. Bidena sa však drží svojho názoru, že USA zažijú formu „mäkkého pristátia“ s posunom k pomalšiemu rastu, no nie k hlbokej kontrakcii, skôr k ochladeniu rastu pracovných miest ako k hromadnému prepúšťaniu.

Dve veci sú jasné

„Ak sa pozrieme na to, kde sú Spojené štáty, dve veci sú jasné. Jednou z nich je, že máme určitý stupeň sily a odolnosti na trhu práce a v rozpočtoch domácností a v podnikových investíciách. To naďalej posúva našu ekonomiku vpred. To je naozaj dôležité,“ povedal B. Deese

„Druhou je, že sme v silnejšej pozícii než… úprimne povedané, ktorákoľvek iná krajina by dokázala prejsť týmto prechodom bez toho, aby sa musela vzdať týchto ziskov.“

Ekonomický poradca sa vyjadril pred voľbami začiatkom budúceho mesiaca, pričom prieskumy ukázali, že republikáni sú pripravení znovu získať kontrolu nad Snemovňou reprezentantov a možno aj Senátom. „Som presvedčený, že dobrá hospodárska stratégia v konečnom dôsledku robí dobrú politiku, pretože, viete, ľudia sú celkom senzibilní,“ povedal B. Deese.

Federálny rezervný systém prikročil k veľkému zvýšeniu sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu – so štvrtým po sebe idúcim zvýšením tejto veľkosti naplánovaným na začiatok novembra – ale americká ekonomika neutrpela veľkú stratu menovým sprísnením. Sektory citlivé na úrokové sadzby, ako je bývanie, sa značne spomalili, ale ostatné segmenty ekonomiky preukázali prekvapivú odolnosť.

Stále v dobrej kondícii

V tomto roku bol mesačný rast pracovných miest v priemere 420-tisíc pozícií. Je to stále zdravý údaj, ktorý klesol z 562-tisíc mesačne v roku 2021. Inflácia medzitým naďalej nekontrolovateľne pokračuje, pričom rast spotrebiteľských cien sa minulý mesiac opäť zrýchlil, čím sa ročná miera „základného“ meradla – ktorá odstraňuje nestále položky, ako sú potraviny a energia – dostala na 6,6 percenta.

Obchodníci na termínovaných trhoch očakávajú, že sadzba federálnych fondov dosiahne v budúcom roku vrchol na úrovni päť percent, čo naznačuje ďalšie veľké zvýšenie sadzieb v tomto roku a začiatkom budúceho. Predstavitelia Fedu sa chystajú začať diskutovať o tom, ako spomaliť tempo zvyšovania sadzieb, a zároveň sa zaviazať, že sa sadzby budú na nejaký čas držať na úrovni, ktorá obmedzí ekonomiku.

Nikto nevie

Predseda Fedu Jay Powell minulý mesiac varoval, že čím vyššie sadzby budú a čím dlhšie zostanú na reštriktívnej úrovni, tým nižšie sú šance, že Fed dokáže dostať infláciu pod kontrolu bez toho, aby spôsobil výraznú ekonomickú bolesť. „Nikto nevie, či tento proces povedie k recesii, a ak áno, aká významná by táto recesia bola,“ povedal.

Väčšina ekonómov však teraz očakáva, že najväčšia svetová ekonomika sa v roku 2023 prepadne do recesie, keď sa bude zvyšovať strata pracovných miest.

Hlavný ekonóm EY Parthenon Gregory Daco predpovedá v budúcom roku pokles rastu o 0,7 percenta, pričom trh práce prepustí 2,8 milióna pracovných miest a nezamestnanosť vzrastie na 5,5 percenta. To je o dva percentuálne body viac ako súčasná úroveň. Iní ekonómovia tvrdia, že je pravdepodobnejšie, že miera nezamestnanosti prekročí šesť percent.

Obavy z recesie

Niekoľko významných amerických obchodných lídrov vrátane Davida Solomona z Goldman Sachs, Jamieho Dimona z JPMorgan Chase a Jeffa Bezosa, výkonného predsedu Amazonu, vyjadrilo svoje vlastné obavy z možnej recesie. „Pravdepodobnosti v tejto ekonomike vám hovoria, aby ste prikryli poklopy,“ napísal J. Bezos tento týždeň na Twitteri.

Medzitým MMF tento mesiac znížil svoj vlastný odhad ekonomického výhľadu USA a predpovedal, že produkcia bude tento rok stagnovať a v budúcom roku vzrastie len o jedno percento po 5,5-percentnom prepade v roku 2021.

B. Deese povedal, že Biely dom sa „veľmi sústredil“ a trávil „veľa času“ tým, aby zvážil „globálne výzvy, ktoré sú tam vonku“ – či už to je vojna na Ukrajine alebo vplyv spomalenia Číny.

Povedal zároveň, že záleží „na politických rozhodnutiach“, ale zdôraznil, že „naše vyhliadky sú také silné, ako len môžu byť“.

Ďalšie dôležité správy

Joe Biden
Neprehliadnite

Joe Biden vyhlasuje, že Spojené štáty sa recesii vyhnú, najnovšia prognóza tvrdí pravý opak