Zdroj, ktorý poskytoval informácie celé desaťročia, mal prístup k V. Putinovi a posielal dokonca fotografie dokumentov zo stola ruského lídra, uviedla CNN.

Špióna stiahli podľa tejto televíznej stanice z Ruska v roku 2017 pre obavy, že by ho prezident Donald Trump a jeho kabinet mohli vzhľadom na opakované nesprávne zaobchádzanie so spravodajskými informáciami odhaliť.

CIA to poprela

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) to poprela. Brittany Brammelová, ktorá je v tajnej službe riaditeľkou oddelenia pre verejné záležitosti, uviedla: „Zavádzajúca špekulácia, že prezidentovo zaobchádzanie s najcitlivejšími informáciami našej krajiny, ku ktorým má prístup každý deň, viedlo k údajnej exfiltračnej operácii, je chybná."

Tajná služba ponúkla svojmu zdroju stiahnutie koncom roka 2016, ale informátor to sprvu odmietol z rodinných dôvodov, uviedol denník The New York Times.

To vyvolalo obavy, že sa informátor stal dvojitým agentom, ale o niekoľko mesiacov neskôr zdroj so stiahnutím súhlasil. Nemenovaný špión hral kľúčovú úlohu pri dodaní informácie, ktorá viedla americkú tajnú službu k záveru, že V. Putin priamo organizoval ruské zasahovanie v prospech D. Trumpa a proti jeho demokratickej súperke Hillary Clintonovej vo voľbách v roku 2016.

Najcennejší špión CIA v Rusku

Denník ďalej píše, že informátor tiež priamo spojil V. Putina s hackerským útokom na Demokratický národný výbor (DNC), po ktorom došlo k zverejneniu tisícov e-mailov.

Podľa The New York Times išlo o najcennejšieho špióna CIA v Rusku. Jeho stiahnutie prakticky "oslepilo" americké spravodajstvo, čo sa týka vnútorného fungovania Kremľa počas volieb do amerického Kongresu v roku 2018, ako aj nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA v roku 2020, dodávajú The New York Times.