Program bezvízového styku, do ktorého bolo Slovensko zaradené v novembri 2008, umožňuje bezvízový styk osobám cestujúcim do USA za účelom turistiky alebo obchodu na dobu kratšiu ako 90 dní. Ostatní musia požiadať o americké vízum na príslušnom veľvyslanectve USA.

Teraz musia žiadať o víza až na výnimky aj osoby, ktoré po 1. marci 2011 navštívili Irán, Irak, Sudán alebo Sýriu, uviedlo americké ministerstvo. Podľa agentúry Reuters je dôvodom k tomuto kroku skutočnosť, že mnoho teroristov hlásiacich sa k Islamskému štátu, ktorí vykonali v Európe samovražedné atentáty, mali pri sebe pasy európskych krajín, ktoré im umožňovali krátkodobú turistickú cestu do USA bez víz.

Z nového amerického opatrenia sú vyňaté osoby, ktoré štyri menované štáty navštívili ako delegáti medzinárodných organizácií, ako príslušníci humanitárnych skupín, novinári alebo osoby, ktoré bojovali v spojeneckých armádach v daných krajinách.

Výnimka sa týka aj tých, ktorí boli v Iráne a Iraku po minuloročnom 14. júli, teda po podpise dohody o iránskom jadrovom programe. Opatrenie sa naopak vzťahuje na všetkých, ktorí majú dvojité občianstvo vrátane iránskeho, irackého, sudánskeho alebo sýrskeho.

Systém bezvízového styku doteraz každoročne využívalo 20 miliónov ľudí, z ktorých približne 13 miliónov boli Európania. K vstupu do USA im stačilo získať povolenie prostredníctvom elektronického schvaľovacieho systému ESTA.

Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti oznámilo, že tí, ktorí kvôli novým opatreniam stratili možnosť využiť bezvízový styk, môžu stále požiadať o víza na veľvyslanectvách a prípady sa budú posudzovať individuálne.

Kritika republikánov

Nové pravidlá sa nepáčia republikánom v Snemovni reprezentantov, podľa ktorých výnimky vo vízových obmedzeniach ohrozujú občanov USA. Šéf snemovne výboru pre národnú bezpečnosť Michael McCaul vyhlásil, že administratíva „hrubo porušuje zákon, ktorý prezident sám podpísal“.

„Nejde tu o rozdielny názor na interpretáciu, ale o jasné porušenie práva a dohody, ktorú sme uzavreli s Bielym domom. Prezident Obama tu zjavne znovu stavia svoje vzťahy s najvyšším iránskym vodcom nad bezpečnosť Američanov,“ povedal M. McCaul. Upozornil na to, že Kongres vopred s výnimkami nesúhlasil.

Tiež Bob Goodlatte, ktorý vedie právny výbor, sa domnieva, že opatrenie „zbytočne ohrozuje národnú bezpečnosť a istotu Američanov“.

Hovorca ministerstva zahraničia Mark Toner nedokázal odpovedať na otázku, ako budú USA postupovať v prípade návštevníkov z Iránu, ktorí nemajú dvojité občianstvo. Teherán tvrdí, že USA porušujú minuloročnú dohodu a penalizujú tých, ktorí budú chcieť odísť na legitímnu obchodnú cestu do Iránu.

Systém VWP môžu využívať občania Slovenska, Británie, Andorry, Austrálie, Rakúska, Belgicka, Bruneja, Českej republiky, Čile, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Grécka, Maďarska, Islandu, Írska, Talianska, Japonska, Litvy, Lichtenštajnska, Lotyšska, Luxemburska, Malty, Monaka, Holandska, Nového Zélandu, Nórska, Portugalska, San Marína, Singapuru, Slovinska, Južnej Kórey, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Taiwanu.