Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo možný predaj rakiet a radarových systémov Taiwanu v hodnote dvoch miliárd dolárov, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Pentagónu. Oznámenie prišlo týždeň po tom, ako Čína zorganizovala rozsiahle vojenské cvičenie v blízkosti Taiwanu.
Spojené štáty sú zo zákona povinné poskytnúť Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, prostriedky na svoju obranu napriek tomu, že s ostrovným štátom nemajú formálne diplomatické vzťahy. Čína zvyšuje vojenský tlak na Taiwan a minulý týždeň usporiadala nové kolo manévrov v okolí ostrova. Bolo to už druhýkrát od nástupu taiwanského prezidenta Lai Qing-teho do funkcie v máji.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a pohrozila mu vojenským zásahom, ak vyhlási formálnu nezávislosť. Hoci Taiwan tak oficiálne neurobil, de facto funguje nezávisle od roku 1949.
Pentagón uviedol, že schválený potenciálny predaj zbraní Taiwanu zahŕňa raketové systémy v odhadovanej hodnote 1,16 miliardy dolárov a radarové systémy v hodnote 828 miliónov dolárov. RTX má byť hlavným dodávateľom raketového systému stredného doletu NASAMS, ktorý je nasadený aj na Ukrajine.
Taiwanská armáda získava nové zbrane v snahe lepšie čeliť prípadnému útoku zo strany Číny. Okrem iného buduje vlastné ponorky na ochranu dôležitých námorných zásobovacích trás.
Čína považuje prezidenta Laia za „separatistu“ a opakovane odmietla jeho výzvy na rokovania. Lai odmieta nároky Pekingu na zvrchovanosť nad Taiwanom a tvrdí, že o svojej budúcnosti môže rozhodnúť len taiwanský ľud.