Aktualizované 6.8.2011 o 15:40 o ďalšie podrobnosti

Spojené štáty po prvý raz v histórii prišli po rokoch prudko rastúceho zadlžovania za vlády prezidenta Baracka Obamu o svoj špičkový dlhodobý úverový rating AAA. Agentúra Standard & Poor's im ho znížila o stupeň na AA+ a zdôvodnila to neschopnosťou politických strán v Kongrese dohodnúť sa na dôveryhodnom pláne znižovania astronomických rozpočtových deficitov a stabilizácie dlhu.

Jedna z troch veľkých svetových ratingových agentúr svojím krokom dala najavo, že americké štátne dlhopisy už nie sú celkom bez rizika. Zostávajúce dve veľké agentúry Moody's a Fitch naopak Spojeným štátom najvyššie hodnotenie ich schopnosti splácať dlhy tento týždeň ponechali, i ony však pohrozili, že budú v budúcich mesiacoch uvažovať o jeho zhoršení. S&P doplnila nový rating dlhodobých amerických záväzkov negatívnym výhľadom, čo znamená, že je pripravená ho v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch ďalej znížiť.

S&P už v apríli a minulý mesiac opäť pohrozila, že ak sa politické strany v Kongrese v dohľadnom čase nedohodnú na dlhodobom znížení rozpočtových deficitov, ktoré by stačilo stabilizovať štátny dlh, môžu USA prísť o najvyššiu známku. Na začiatku tohto týždňa sa síce republikáni a demokrati po dlhom handrkovaní dohodli na navýšení stropu pre zadĺženie krajiny a odvrátili tak hypotetické riziko platobnej neschopnosti, ich dohoda na znižovaní deficitov však zostala hlboko pod tým, čo agentúra požadovala.

„Zníženie (ratingu) odráža náš názor, že efektivita, stabilita a predvídateľnosť americkej politiky a amerických politických inštitúcií sa v čase pretrvávajúcich fiškálnych a ekonomických výziev oslabila,“ uviedla agentúra. „Berieme veľmi vážne našu zodpovednosť, a ak analýza nášho (ratingového) výboru dospela k záveru, že rating nie je tam, kde by mal byť, je našou povinnosťou podľa toho konať,“ povedal agentúre Reuters šéf odboru štátnych ratingov S&P David Beers.

B. Obama na začiatku týždňa podpísal zákon založený na dohode strán v Kongrese, podľa ktorej by sa deficit v priebehu budúcich desiatich rokov znížil o 2,1 bilióna dolárov. S&P však za minimálny objem úspor nutný na dlhodobú stabilizáciu dlhu označila čiastku štyri bilióny dolárov. Za B. Obamu vládne výdavky vzrástli o tretinu na štyri bilióny dolárov a ročné deficity sa dostali na bezprecedentné úrovne okolo 1,5 bilióna dolárov, čo prudko zvyšuje štátny dlh.

Americkú vládu však zníženie ratingu pohoršilo. Hovorca ministerstva financií agentúru obvinil, že svoj verdikt vyniesla na základe zlých výpočtov. Zahrnula do nich vraj o dva bilióny vyšší americký dlh, než v skutočnosti predstavuje. „Úsudok poškodený dvojbiliónovou chybou hovorí sám za seba,“ uviedol hovorca amerického ministerstva financií.

S&P namietla, že po diskusii s ministerstvom financií svoje predpoklady o dlhu opravila, dodala však, že jej rozhodnutie znížiť rating to neovplyvnilo. Jedným z faktorov rozhodnutia bol podľa D. Beersa výrazne pomalší rast americkej ekonomiky v posledných dvoch rokoch od konca recesie, ktorý vyplynul z revízie údajov z minulého týždňa. Tá dokonca ukázala, že americká ekonomika ešte nedosiahla predkrízovú úroveň roku 2007. Nové údaje navyše signalizovali, že ekonomika v prvom polroku upadla takmer do stagnácie, slabá ekonomika pritom znamená výhľadovo i ďalšie zhoršovanie verejných financií.

Zníženie ratingu by mohlo znamenať, že investori budú požadovať od americkej vlády vyššie úroky, aby sa poistili proti vyššiemu riziku nesplácania úverov. Podľa analytikov oslovených denníkom The New York Times ale môže byť dopad kroku Standard & Poor's nakoniec mierny práve preto, že zostávajúce dve agentúry hodnotenie neznížili.

Samotný rating je navyše len jedným, hoci dôležitým, z kritérií, ktorými sa investori pri hodnotení dlhopisov riadia. Ratingové agentúry v rokoch 2001 až 2002 napríklad hneď trikrát zhoršili hodnotenie Japonska, náklady na požičiavanie pre tamojšiu vládu pritom nevzrástli, ale klesli.

Krátkodobo môžu to isté zaznamenať americké vládne dlhopisy, ktoré sa v posledných týždňoch i napriek hrozbe zníženia ratingu spevňovali a výnosy desaťročných bondov klesli najnižšie za desať mesiacov na 2,34 percenta. Investori totiž v čase ekonomickej neistoty a otrasov na trhoch majú tendenciu uchyľovať sa do bezpečných investícií a tými sú pre nich aj naďalej americké dlhopisy. Dlhodobo by podľa analytikov mohli výnosy amerických dlhopisov stúpnuť o 0,7 percentného bodu.

Správa o bezprecedentnom znížení amerického ratingu v každom prípade prichádza v okamihu, keď na trhoch panuje značná neistota a obavy z prepadu americkej ekonomiky do ďalšej recesie. Mohla by preto rozkolísať už tak labilné trhy. Analytici očakávajú v pondelok ďalšie oslabovanie dolára, výraznejší prepad podľa nich ale nie je pravdepodobný.

Standard & Poor's po prvý raz udelila Spojeným štátom špičkový rating AAA v roku 1941. Podľa denníka The New York Times tým vyjadrila široko zdieľaný názor, že najbohatší štát sveta nikdy nezbankrotuje. Rating podporila aj úloha dolára ako poprednej svetovej meny.

Najvyšší rating má teraz S&P vyhradený aj naďalej pre niekoľko krajín sveta. Patrí medzi ne Kanada, Nemecko, Británia, Francúzsko, Holandsko, Švajčiarsko a Fínsko.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com