Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že pobaltským krajinám povolilo dodať Ukrajine niektoré zbrane vyrobené v Spojených štátoch. Pokiaľ bude Ukrajina napadnutá Ruskom, Washington poskytne Kyjevu ďalšie armádne vybavenie, informovala dnes agentúra Reuters.
Potrebný je súhlas
Proti dodávkam západných zbraní na Ukrajinu sa ostro stavia Moskva. Podľa amerických predpisov o kontrole obchodu so zbraňami je nutný súhlas ministerstva zahraničia predtým, než dotyčné krajiny dodajú americké zbrane tretej strane.
Na základe udeleného súhlasu tak bude Estónsko môcť odovzdať Ukrajine protitankové strely Javelin a Litva samonavádzacie protilietadlové strely Stinger, uviedol nemenovaný zdroj agentúry. Súhlas s exportom na Ukrajinu získala aj Británia. Rusko rozmiestnilo pri svojich hraniciach s Ukrajinou a novo tiež v Bielorusku desaťtisíce vojakov.
Rusko obvinenia popiera
Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že sa Moskva pripravuje na možnú inváziu na Ukrajinu vo veľmi blízkej dobe a že chystá provokácie, ktoré by mali podobnú operáciu zdôvodniť. Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym, ale popiera, že by chystalo útok proti svojmu susedovi.
Moskva požaduje, aby sa NATO zaviazalo neprijať Ukrajinu za členský štát aliancie. Správu o schválených dodávkach zbraní z Pobaltia zverejnilo ministerstvo v stredu neskoro večer po tom, čo americký prezident Joe Biden vyhlásil, že ak Rusko napadne Ukrajinu, draho za to zaplatí.
„Ak Rusko napadne Ukrajinu, poskytneme Ukrajincom ďalší obranný materiál," uviedlo ministerstvo zahraničia. „Sme odhodlaní podporovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a budeme jej aj naďalej poskytovať potrebnú podporu," dodalo. Situácia pri ukrajinských hraniciach vyvoláva vážne obavy v Litve, Lotyšsku a Estónsku a u ďalších spojencov v NATO.
Vojenská pomoc pre Ukrajinu
Washington v stredu oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 200 miliónov dolárov. Hovorca ministerstva zahraničia uviedol, že Bidenova administratíva v decembri schválila dodatočnú obrannú bezpečnostnú pomoc Ukrajine vo výške 200 miliónov dolárov a dodávky vojenského vybavenia z existujúcich amerických vojenských zásob za ďalších 60 miliárd dolárov.
Rusko považuje vyzbrojovanie Ukrajiny za ohrozenie svojej bezpečnosti. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v stredu zopakoval, že USA a ich spojenci by s dodávkami zbraní Ukrajine mali prestať. Bezpečnostná situácia v Európe je podľa neho „kritická", pretože Západ využíva Ukrajinu na nátlak na Rusko.
Západné krajiny tvrdia, že zbrane majú zvýšiť obranyschopnosť Ukrajiny a nie sú určené na útočné akcie.