Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok ponúkol pomoc pri budovaní vzťahov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. V utorok o tom informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Historická príležitosť
Blinken v samostatných telefonátoch s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom povedal, že obe krajiny majú „historickú príležitosť na dosiahnutie mieru v regióne". Obom lídrom ponúkol pomoc Spojených štátov pri uľahčení regionálnych dopravných a komunikačných prepojení, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.
Alijev a Pašinjan v máji absolvovali stretnutie sprostredkované Európskou úniou, na ktorom hovorili o budúcej mierovej zmluve. Následne sa v júli stretli ministri zahraničných vecí oboch krajín v susednom Gruzínsku.
Rozdeľujúci Náhorný Karabach
Rusko sprostredkovalo medzi Azerbajdžanom a Arménskom v roku 2020 prímerie, ktorým sa skončila ich vzájomná takzvaná šesťtýždňová vojna. V bojoch zahynulo viac ako 6 500 ľudí, pripomína AFP. Arménsko vtedy súhlasilo s odstúpením časti územia, ktoré kontrolovalo niekoľko desaťročí a na prímerie v oblasti odvtedy dohliada v rámci mierových síl približne 2-tisíc ruských vojakov.
Spojené štáty, Rusko a Francúzsko vytvorili v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) takzvanú Minskú skupinu, ktorá sa snažila sprostredkovať riešenie počas prvej vojny o Náhorný Karabach v 90. rokoch. Tento región je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni, vysvetľuje AFP.
Washington od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine drasticky obmedzil kontakt s Moskvou, s ktorou udržiava iba nepriamy kontakt pri niektorých dôležitých medzinárodných otázkach, akou je napríklad obnovenie jadrovej dohody s Iránom.
Price uviedol, že Spojené štáty sú pri podpore mieru medzi Arménskom a Azerbajdžanom pripravené spolupracovať s „podobne zmýšľajúcimi partnermi".