Spojené štáty sú pripravené poskytnúť Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov splatnú zo ziskov zo zmrazených ruských aktív, ak EÚ bude ochotná predĺžiť sankcie voči Moskve na neurčito. Vyplýva to z dokumentu, ktorý unikol na verejnosť a informuje o ňom Financial Times.
V súčasnosti platnosť sankcií uplynie každých šesť mesiacov a je potrebný opätovný súhlas európskych lídrov vrátane maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý si „rád“ uplatňuje právo veta. Washington požaduje, aby sankcie platili až do konca vojny, nechce, aby splácanie zostalo na jeho bedrách.
Dokument je pripravený na virtuálne stretnutie ministrov financií eurobloku s cieľom diskutovať o tom, ako získať peniaze pre Kyjev. Dohoda by mala byť jasná ešte pred summitom lídrov G7 v Taliansku budúci týždeň. Spojené štáty chcú požičať Ukrajine peniaze, ale v spolupráci s ďalšími štátmi G7.
Washington každú ďalšiu pôžičku podmieňuje tým, že EÚ vyčlení zisky z aktív na splátky a zaručí, že „aktíva ruskej centrálnej banky držané v EÚ zostanú zmrazené, kým Rusko nebude súhlasiť s úhradou škôd spôsobených Ukrajine“. Takýto prísľub je kľúčový, pretože väčšina ruských aktív je uložená v belgickom centrálnom depozitári cenných papierov Euroclear, ktorý generuje odhadované zisky tri miliardy eur ročne. Ak by zisky nestačili na výšku splátok, alebo ak by sa EÚ nepodarilo dohodnúť na predĺžení sankcií, USA by potenciálne niesli zodpovednosť.
Tlak na využitie aktív sa v posledných mesiacoch zvýšil, keď sa Washington snaží maximalizovať finančnú pomoc Kyjevu s ohľadom na novembrové prezidentské voľby.