Americká vláda v pondelok odovzdá Kongresu návrh na zníženie rozpočtu USA na výskum slnečnej sústavy o 20 percent. O plánovanom kroku informovala agentúra AFP s odvolaním sa na amerického vedca. Úsporné opatrenia vlády prezidenta Baracka Obamu by zároveň znamenali, že Spojené štáty nebudú spolupracovať s Európskou úniou na dvoch pôvodne plánovaných misiách na Mars.
Biely dom navrhne stanoviť rozpočet na výskum vesmíru na 1,2 miliardy dolárov oproti tohtoročným 1,5 miliardám, uviedol Louis Friedman, člen spoločnosti Planetary Society a bývalý pracovník amerického Úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Rozpočet na prieskum Marsu tak podľa neho má byť znížený na menej než polovicu pôvodnej sumy.
L. Friedman potvrdil správu zverejnenú vo štvrtok v denníku The Washington Post, kde sa objavila informácia jedného z odborníkov NASA, Jima Bella, že vedci boli oboznámení s úmyslom Bieleho domu rozpočet upraviť.
„Dohoda (spolupráca ExoMars) je určite mŕtva,“ usudzuje L. Friedman o projekte robotického prieskumu Marsu, na ktorom spolupracujú americká NASA a Európska vesmírna agentúra (ESA). Vedec vyjadril nádej, že Kongres sa rozhodne projekt podporiť, alebo že Američania a Európania nájdu kompromis a dohodnú úspornejší variant projektu. „Domnievam sa, že potreba takejto misie je daná politickým významom ako v EÚ, tak aj v Amerike a na oboch stranách Atlantiku existuje želanie vyriešiť problém,“ vysvetlil L. Friedman.
Projekt ExoMars počítal s vyslaním dvoch sond na Mars. Prvá mala odštartovať v roku 2016, druhá o dva roky neskôr s cieľom odobrať vzorky pôdy na planéte a dopraviť ich na Zem. Podľa pôvodnej dohody mala NASA na projekt dať 1,4 miliardy dolárov. ESA mala zaplatiť 1,2 miliardy dolárov. Hovorca NASA David Weaver čiastky týkajúce sa projektu na rok 2013 nepotvrdil, ani sa nevyjadril k ukončeniu ExoMars. Jasne ale naznačil, že sa predpokladá zníženie amerických ambícií v rámci projektu. „V súlade s ťažkým výberom, ktorý musíme urobiť kvôli celkovému znižovanie výdavkov štátu, NASA prehodnotila súčasné projekty na prieskum Marsu,“ uviedol pre agentúru AFP.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP