Štyroch predstaviteľov bieloruskej vlády obvinili vo štvrtok v Spojených štátoch z vlaňajšieho únosu lietadla, ktorého odklon si Minsk vynútil, aby mohol zadržať aktivistu a novinára Ramana Prataseviča.

Letecké pirátstvo

Obvinenia z únosu lietadla, označovaného aj ako tzv. letecké pirátstvo, oznámilo vo štvrtok americké ministerstvo spravodlivosti, informovali agentúry Reuters a AFP. Týkajú sa dvoch najvyšších predstaviteľov bieloruského štátneho úradu pre leteckú navigáciu a dvoch predstaviteľov tamojšej štátnej bezpečnostnej služby.

Obvinení sú zo zosnovania sprisahania za účelom únosu lietadla, na palube ktorého boli aj americkí občania, v dôsledku čoho tak podľa americkej prokuratúry došlo k porušeniu federálnych zákonov USA. Medzi 132 cestujúcimi a členmi posádky zmieneného letu boli totiž aj štyria Američania, uvádza prokuratúra.

Údajná bombová hrozba

Sprisahania sa obvinení mali dopustiť klamstvom o údajnej bombovej hrozbe, z dôvodu ktorej bolo zmienené lietadlo, smerujúce z Atén do Vilniusu, 23. mája 2021 odklonené a nútené pristáť v Minsku.

Bieloruské úrady po pristátí z lietadla vyviedli a následne zatkli Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile, a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse.

Minsk už v súvislosti s odklonom tohto letu spoločnosti Ryanair čelí zo strany USA, EÚ, Británie aj Kanady celému radu sankcií, vrátane cestovných zákazov či zmrazení majetku.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Alma-Ata - Na snímke príslušníci mierových jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) hliadkujú po nepokojoch v kazašskej Alma-Ate v utorok 11. januára 2022. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek ODKB vedenej Ruskom sa začne o dva dni, informovali agentúra TASS a AFP. FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Russian Defense Ministry Press Service, Collective Security Treaty Organization peacekeepers guard an area in Almaty, Ka
Neprehliadnite

USA povolili pobaltským krajinám dodať Ukrajine americké zbrane