Amerického prezidenta Donalda Trumpa v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago navštívil fínsky prezident Alexander Stubb. Išlo o vopred neohlásenú a podľa Helsínk aj neformálnu návštevu. Lídri si zahrali golf a diskutovali o Ukrajine a o posilnení bilaterálnych vzťahov – vrátane nákupu ľadoborcov pre USA.

„Špeciálne lode zabezpečia mier a medzinárodnú bezpečnosť pre naše krajiny a celý svet," napísal Trump.

Helsinki sú popredným svetovým producentom ľadoborcov. Približne 80 percent týchto lodí navrhli fínske spoločnosti a 60 percent z nich vyrobili fínske lodenice.

Kanada, Fínsko a Spojené štáty uzavreli vlani dohodu nazvanú „Icebreaker Collaboration Effort", ktorej cieľom je spolupracovať pri vývoji arktických a polárnych ľadoborcov „prostredníctvom výmeny poznatkov, informácií a zdrojov".

Plavidlá sú kľúčové pre Trumpove plány rozšíriť americkú moc v Arktíde, kde sú aktívne Rusko aj Čína. Krátko po inaugurácii v januári oznámil, že chce objednať asi 40 „veľkých" ľadoborcov.

Prezident USA opakovane dáva najavo svoj záujem o prevzatie kontroly nad Grónskom, ktoré je autonómnym územím Dánska, a dokonca nevylúčil ani použitie sily. Často to odôvodňuje národnou a medzinárodnou bezpečnosťou.

Na najväčšom ostrove sveta žije len okolo 57 000 ľudí. Nachádzajú sa tam ložiská cenných nerastných surovín, ktoré sa doteraz takmer nevyužívali. Od roku 1979 je Grónsko v mnohých oblastiach autonómne, o jeho zahraničnej a obrannej politike však stále rozhoduje Kodaň.

Ďalšie dôležité správy

Obchodným lodiam by museli pomáhať ľadoborce, najväčšiu flotilu na svete má práve Rusko.
Neprehliadnite

Trumpove arktické ambície si vyžadujú ľadoborce. USA majú problémy s ich výstavbou