Vláda amerického prezidenta Joea Bidena v utorok oznámila, že identifikovala vyše 3 900 detí, ktoré odlúčili od rodičov na americko-mexickej hranici za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Tá uplatňovala politiku ,,nulovej tolerancie" voči ilegálnemu prekročeniu hranice. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Je to jedna z detailnejších správ o kapitole v amerických dejinách prisťahovalectva, ktorá vyvolala vo svete silnú kritiku.
Pracovná skupina Bidenovej administratívy poverená opätovným spájaním rodín napočítala 3 913 detí oddelených od rodičov od 1. júla 2017 až do konca Trumpovho pôsobenia v prezidentskom úrade. Je to však výrazne menej než vyše 5 500 detí, ktoré identifikovala a v súdnych žalobách uviedla Americká únia občianskych slobôd (ACLU), opierajúca sa o vládne informácie. Pracovná skupina dodala, že identifikovala ,,takmer všetky" deti, ktoré odlúčili od rodičov na základe politiky nulovej tolerancie, ale preverí ešte ďalších 1 723 prípadov od júla 2017. Takže celkový počet preverovaných prípadov stúpne na 5636, čo sa blíži k údaju ACLU.
Trumpova spoločnosť je predmetom kriminálneho vyšetrovania
Tento rozdiel v počtoch zrejme do veľkej miery vyplýva z rozhodnutia federálneho súdu v San Diegu, ktorý vyradil 1 723 detí, lebo boli od rodiny oddelené z iných dôvodov, než bola Trumpova politika nulovej tolerancie, napríklad z dôvodu ohrozovania dieťaťa alebo pochybností o rodičovstve. Pracovná skupina sa pokúsi zistiť aj to, či boli deti oddelené od rodičov aj počas prvých šiestich mesiacov Trumpovej vlády od januára 2017, čo je obdobie nezahrnuté v žalobe ACLU. Môže to zvýšiť konečný počet odlúčených detí.
Z 3 913 detí sa s rodičmi opäť spojilo 1 786, väčšinou ešte počas Trumpovho pôsobenia v prezidentskom úrade; skontaktovať sa podarilo s rodičmi ďalších 1 965 detí a miesto pobytu 391 rodičov nebolo zistené. Mnoho detí rodičov, s ktorými sa úrady skontaktovali, odovzdali iným členom rodiny.
Správa obsahuje údaje, ktoré neboli dosiaľ zverejnené. Takmer 60 percent detí odlúčených na základe politiky nulovej tolerancie pochádzalo z Guatemaly (2 270), po nich nasledovali deti z Hondurasu (1 150), Salvádora (281), Mexika (75), Brazílie (74) a Rumunska (23). Bidenova administratíva sa zaviazala, že znovu spojí rodičov s ich oddelenými deťmi, ale tempo je pomalé a nie je jasné, o koľko prípadov napokon pôjde.