Spojené štáty dosiahnu v pondelok 16. mája strop pre zadlženie, pre ktorý Kongres určil hranicu 14,29 bilióna dolárov (10 biliónov eur). Administratíva prezidenta Baracka Obamu už mesiace upozorňovala, že tento limit je potrebné zvýšiť, v opačnom prípade si vláda nebude môcť ďalej požičiavať na finančných trhoch. USA by sa mohli dostať do podobných problémov ako Grécko, čo by mohlo rozvíriť situáciu na trhoch a v konečnom dôsledku otriasť ekonomikami na celom svete.

Ministerstvo financií môže získať nejaký čas presunom peňazí medzi federálnymi účtami. Podľa jeho odhadov sa krajina do augusta dokáže vyhnúť štátnemu bankrotu. Pozorovatelia neočakávajú, že Kongres sa v pondelok rozhýbe a predpovedajú, že začne konať až na poslednú chvíľu.

Niektorí odborníci považujú dosiahnutie hornej hranice dlhu za príležitosť začať riešiť dlhodobé fiškálne problémy USA. Trhy zostávajú pokojné, obchodníci počítajú s tým, že aj napriek teatrálnosti Washingtonu, šanca, že USA vyhlásia bankrot je extrémne nízka.

Vláda ale bez zákonodarcov nemôže hornú hranicu pre zadlženie zvýšiť. Kongres sa tak ocitol v zložitej situácii, drvivá väčšina Američanov je totiž proti posunu hranice smerom nahor. Na druhej strane, zákonodarcovia majú teraz príležitosť získať väčší vplyv na federálne výdavky.

Demokratickí aj republikánski kongresmani zhodne tvrdia, že bez prijatia opatrení, ktoré zabezpečia udržateľnosť dlhu, zvýšenie limitu pre zadlženosť nepodporia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Medzinárodní investori však prognózujú krach niektorým krajinám eurozóny. Podľa nich je pravdepodobnosť, že sa to stane väčšia, než v prípade opačnej alternatívy. Viac než štyri pätiny z nich si myslí, že Grécko nedokáže splatiť svoj dlh.

Až 85 % investorov, medzi ktorými robila v uplynulom týždni prieskum agentúra Bloomberg, očakáva, že Grécko sa dostane do platobnej neschopnosti. Väčšina tiež počíta s tým, že rovnaký osud stihne Portugalsko aj Írsko, ktoré podobne ako Grécko museli požiadať o finančnú pomoc EÚ a MMF.

,,Všetky tieto krajiny v istej chvíli skrachujú," uviedol Wilhelm Schröder z mníchovskej firmy Schröder Equities, ktorý sa zúčastnil na prieskume. ,,Neviem si predstaviť, ako by sa mohli tieto štáty dostať zo svojich dlhových problémov."

Náklady na poistenie proti platobnej neschopnosti Grécka vyskočili v uplynulom týždni na nové historické maximum. Investori totiž počítajú s tým, že nedokážu vyrovnať svoje záväzky. Swap úverového zlyhania (CDS) na grécke vládne dlhopisy sa 9. mája vyšplhal na rekordných 1371 bázických bodov. V ten istý deň výnos 2-ročných gréckych dlhopisov uzavrel na historickom maxime 25,6 %.

Foto na titulke - Flickr.com