Predstavitelia USA a Európskej únie (EÚ) v stredu (29. 9.) otvorili v Pittsburghu svoje dvojdňové stretnutie na vysokej úrovni s cieľom napraviť vzťahy poškodené za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa a posilniť spoluprácu v technologických otázkach.
Ustanovujúce zasadnutie Rady pre obchod a technológie (TTC) sa koná v čase, keď výrobcovia na celom svete zápasia s nedostatkom dôležitých polovodičov. A koná sa v Pittsburghu, v meste, ktoré bolo kedysi srdcom amerického oceliarskeho priemyslu a postupne sa zmenilo na centrum technológií.
Ministri sa stretli v Mill 19, masívnej továrni na výrobu munície počas druhej svetovej vojny, z ktorej sa neskôr stala oceliareň a v súčasnosti tam sídli moderné výskumné centrum pre robotiku Univerzity Carnegie Mellon.
Oceľ bola svojím spôsobom prítomná na stretnutí aj v stredu, pretože obe strany musia vyriešiť konflikt ohľadom ciel na oceľ a hliník z čias exprezidenta Trumpa.
Jeho administratíva odôvodnila v júni 2018 zavedenie ciel na dovoz ocele z EÚ vo výške 25 percent a na hliník vo výške 10 percent obavami o národnú bezpečnosť. Clá sú odvtedy tŕňom v oku transatlantických vzťahov.
Washington a Brusel však jasne uviedli, že riešenie tohto konfliktu nebude súčasťou diskusií v Pittsburghu.
Veľvyslanci EÚ zrušili debaty o príprave TTC, dôvodom je kauza francúzskych ponoriek
Odstrániť zvýšené napätie
Rada pre obchod a technológie sa zrodila počas júnovej návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Bruseli, keď sa pokúsil napraviť vzťahy a dosiahnuť dohodu o urovnaní dlhoročného sporu o dotácie pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing, pričom obe strany pozastavili svoje clá.
Odvtedy však niektoré udalosti zvýšili napätie medzi Washingtonom a Bruselom, vrátane náhleho odchodu USA z Afganistanu na konci augusta a oznámenia o bezpečnostnom pakte medzi USA, Austráliou a Britániou, ktorý Európa vníma ako urážku.
Pokiaľ ide o Washington, rozhovory vedú minister zahraničných vecí Antony Blinken (na snímke), obchodná zástupkyňa Katherine Taiová a ministerka obchodu Gina Raimondová.
V európskej delegácii sú podpredseda Európskej komisie (EK), ktorý ma na starosti obchod, Valdis Dombrovskis a podpredsedníčka a eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
Biely dom pred stretnutím uviedol, že Spojené štáty a EÚ sú „nepostrádateľnými partnermi“ a ich cieľom bude „podporovať zdieľaný hospodársky rast“.
Čipy robia politikom vrásky
Hlavným bodom rokovaní je globálny nedostatok dôležitých čipov. Podľa návrhu komuniké chcú obe strany prijať spoločný záväzok o „vybalansovaní svetových dodávateľských reťazcov s cieľom zvýšiť bezpečnosť dodávok“ a tiež zvýšiť kapacitu výroby čipov na domácom trhu.
Raimondová povedala, že nedostatok polovodičov je ekonomickým problémom a problémom národnej bezpečnosti, a vyzvala na investície do domácej výroby v USA aj v EÚ.
„Amerika vytvorila polovodičový priemysel a svojho času vyrábala takmer 40 percent všetkých čipov,“ uviedla v utorok (28.9.) v príhovore pre Ekonomický klub vo Washingtone. „Dnes sa podieľame iba 12 percentami na celosvetovej produkcii a vyrábame 0 percent najmodernejších čipov.“
Vyzvala Kongres, aby schválil legislatívu o investovaní do domácej výroby čipov, ktorá „v budúcnosti ochráni Američanov pred podobným narušením dodávateľského reťazca“.
Proti nekalým praktikám Číny
Okrem polovodičov plánujú obe strany diskutovať aj o tom, ako spolupracovať v boji proti nekalým obchodným praktikám Číny, ako sú dotácie v priemysle a nútený prenos technológií.
Bidenova administratíva doposiaľ pokračuje v tvrdej Trumpovej línii voči Pekingu a ponechala sankčné clá na čínsky tovar.
Hoci Dombrovskis zdôraznil, že cieľom TTC nie je zamerať sa na konkrétnu krajinu, v komuniké sa hovorí o boji proti „netrhovým ekonomikám“, čo je diplomatický kód pre Čínu, a tiež o spolupráci pri kontrole investícií a vývozu.
Podľa návrhu vyhlásenia sa EÚ a Spojené štáty zaviazali, že budú úzko spolupracovať na ochrane svojich zamestnancov pred "nekalými obchodnými praktikami, ktoré podkopávajú svetový obchodný systém".
Čína kritizuje nové spojenectvo USA s Austráliou a Britániou