Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena informovala začiatkom mája Kongres o úmysle predať Izraelu zbrane v hodnote 735 miliónov dolárov. Urobila tak asi týždeň pred vypuknutím bojov medzi radikálnym hnutím Hamas a izraelskou armádou, pričom väčšinu zásielky tvoria zariadenia na presné navádzanie bômb, ktoré Izrael používa pri bombardovaní pásma Gazy. Časť demokratických zákonodarcov, ktorí postup Izraela z posledných dní kritizujú, teraz uvažuje nad tým, či chystaný predaj zbraní nevyužiť k nátlaku na Izrael, aby útoky zastavil, napísal denník The Washington Post (WP).
Biely dom informoval Kongres o zamýšľanom predaji zbraní 5. mája. Vláda musí podľa zákona zasielať upozornenia na podobné plánované transakcie a zákonodarcovia potom majú 15 dní na to, aby prípadne prijali nezáväznú rezolúciu v ktorej sa proti predaju ohradzujú. V praxi sa však podobné záležitosti vyjednávajú vopred a v momente formálneho upozornenia Kongresu je už súhlas parlamentu zvyčajne zaistený.
V tomto prípade však necelý týždeň po oznámení začalo po dňoch rastúceho napätia hnutie Hamas ostreľovať Izrael, na čo židovský štát odpovedal cielenými bombovými útokmi na pásmo Gazy. Izrael pritom čelí rastúcej kritike kvôli veľkému počtu civilných obetí jeho útokov, židovský štát sa bráni tým, že palestínski radikáli schválne využívajú úkryty v civilnej infraštruktúre. Pobúrenie vyvolalo tiež víkendové zničenie budovy v Gaze, v ktorej mali rôzne médiá redakcie.
Diplomati sa snažia zastaviť izraelské nálety na pásmo Gazy, zasadne Bezpečnostná rada OSN
USA sú tradične jedným z najbližších spojencov Izraela. Podľa WP však nová generácia zákonodarcov z vládnucej Demokratickej strany, ktorí sa poväčšine hlásia k jej lavicovejšiemu krídlu, začína v posledných dňoch hlasno spochybňovať terajšiu jednoznačnú podporu politiky izraelského premiéra Benjamina Netanyahua. Mnohí z nich chcú získať o chystanom predaji nové informácie a hovoria aj o možnosti, že by USA pozdržaním obchodu mohli vyvíjať tlak na Izrael v snahe dosiahnuť čo najrýchlejšieho prímeria na Blízkom východe.
Podľa zdrojov WP terajšia diskusia v Kongrese zrejme už rozpracovaný predaj zbraní nezastaví, spor však zvýrazňuje rastúci rozkol u demokratov. Staršia generácia zákonodarcov vládnej strany, ako napríklad šéf demokratov v Senáte Chuck Schumer, predseda tamojšieho vplyvného zahraničného výboru Robert Menendez, alebo líder demokratov v Snemovni reprezentantov Steny Hoyer, stojí pevne za Izraelom a v terajšej kríze zdôrazňuje predovšetkým právo Izraela na sebaobranu pred útokmi Hamasu a ďalších radikálnych skupín. Časť mladších zákonodarcov však v tomto smere vyvíja tlak na Bidena a lídrov v Kongrese, aby zaujali voči Izraelu tvrdší postoj kvôli jeho dlhoročnému prístupu k Palestínčanom. Najúčinnejšia cesta je pritom podľa nich hrozba znížením zahraničnej pomoci alebo práve pozastavenie predajov zbraní.
Prezident Joe Biden za rastúceho tlaku vo vnútri vlastnej strany v noci na dnes prvýkrát od vypuknutia konfliktu vyhlásil, že podporuje pokoj zbraní v izraelsko-palestínskom konflikte. Médiá však upozorňujú na to, že priamo nevyzval na zastavenie násilností. Spojené štáty tiež opäť zablokovali vyhlásenie Bezpečnostnej rady OSN volajúce po okamžitom ukončení izraelských útokov, pri ktorých zomrelo už vyše 212 Palestínčanov. USA opakovane argumentujú tým, že vo veci podnikajú vlastné diplomatické kroky, ktoré považujú za účinnejšie, než verejné vyhlásenie BR OSN.