„Aj toto zvažujeme," povedala koncom týždňa v rozhovore pre Bloomberg TV americká ministerka financií Janet Yellenová. Ako dodala, vláda skúma, čo je možné urobiť na zmiernenie inflácie a súčasťou tohto procesu je aj preverovanie obchodnej stratégie voči Číne vrátane otázky dovozných ciel. Podľa nej by ich zrušenie malo na infláciu „istý želateľný efekt".
Inflácia v USA zrýchlila v marci výraznejšie, než sa očakávalo, pričom zaznamenala najvyššiu úroveň za vyše 40 rokov. Podľa údajov ministerstva práce vzrástli spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v marci medziročne o 8,5 percenta, čo predstavuje najvyššiu infláciu od decembra 1981.
Prvé kolo sankčných ciel na dovoz čínskych výrobkov zaviedol Trump v roku 2018 po tom, ako obvinil Peking z neférových obchodných praktík. Odštartoval tak obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Už o rok neskôr zaviedol sankčné clá takmer na všetok dovoz z Číny, ktorý v tom období predstavoval hodnotu vyše 500 miliárd dolárov (462,24 miliardy eur) ročne. Peking odpovedal rovnakou mincou a uvalil dovozné clá na viaceré produkty zo Spojených štátov.
Podľa mnohých expertov však zvýšené dovozné clá pocítili americkí spotrebitelia, pričom Trumpove očakávania o výraznom znížení vysokého obchodného deficitu s Čínou sa nenaplnili. Napríklad v roku 2020 vyviezla Čína do USA tovary a služby v hodnote 450 miliárd dolárov, zatiaľ čo Spojené štáty do Číny iba za 165 miliárd dolárov.