USA čaká ďalší rok plný neistôt

Mnoho Američanov bude do roku 2011 vstupovať s otázkou, či sa ich krajina po viac než dvoch rokoch od prepuknutia finančnej krízy konečne odrazí od dna. Namiesto odrazu však budú skôr hľadieť do budúcnosti, ktorá im bude ako zrkadlo vracať ich vydesený pohľad. Rok 2011 bude totiž pravdepodobne rokom, keď bude krajina ďalej nezmieriteľne rozdelená medzi liberálov a konzervatívcov, keď narastie už aj tak astronomický dlh Spojených štátov, keď tisíce Američanov prídu o prácu či dom, keď v Afganistane budú ďalej umierať tamojší obyvatelia a americkí vojaci, bude slabnúť dolár a médiá budú plné nepríjemných správ o ďalších pokrokoch Číny.


Komplikované vládnutia


Nádej krajine v budúcom roku nedáva ani vyhliadka komplikovaného vládnutia demokratického prezidenta Baracka Obamu s nepriateľsky naladenými republikánmi. Tí šéfovi Bieleho domu na začiatku novembra, len dva roky po jeho oslňujúcom triumfe v prezidentských a parlamentných voľbách, vrátili porážku v hlasovaní do Kongresu. Demokrati ubránili aspoň Senát. Znamená to pre nich však len možnosť blokovať republikánske návrhy. O iniciatívu spolu s B. Obamom prišli.


Po voľbách síce všetci vyzývali na kompromis, namiesto toho možno očakávať neľútostné súboje. Republikáni sa napokon netaja tým, že chcú torpédovať historickú zdravotnú reformu, ktorú B. Obama pokladá za svoj najväčší úspech a už pravdepodobný budúci šéf republikánskej Snemovne reprezentantov John Boehner ju označil za obludnosť. Republikáni však mieria oveľa vyššie.


„Tá najdôležitejšia vec, ktorú chceme dosiahnuť, je, aby bol B. Obama v úrade len jedno obdobie,“ podotkol šéf republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell. Ale aj keď sa republikáni budú čo ako veľmi snažiť – a možností na pokropenie volebnou živou vodou majú viac než dosť –, nakoniec bude aj tak závisieť od toho, koho proti súčasnému obyvateľovi Bieleho domu postavia. Prví vyzývatelia pritom svoje úmysly odtajnia hneď na začiatku roka, ak nie skôr. B. Obama, otrasený prehranými voľbami, sa aspoň v tejto chvíli zdá ako ľahký terč. Jeho kúzlo a energia, ktorými ešte pred dvomi rokmi elektrizoval Ameriku, sú podľa všetkého preč. Prezident sa síce v predvolebnej kampani na víťaznú vlnu snažil naskočiť, ale to často vyzeralo, že je jediný, kto si nevšimol, že sa už rozbila o útesy vysokej nezamestnanosti a hospodárskej neistoty. Médiá ho navyše čoraz viac vnímajú ako človeka, ktorý sa nedokáže vcítiť do kože bežného Američana.


Čajový žúr


USA čaká ďalší rok plný neistôt

Tak sa zdá, že B. Obamu a demokratov môžu zachrániť len chyby republikánov. Ani strana so slonom v znaku však nie je úplne bez problémov. Ten najväčší pritom v preklade znie značne nevinne – čajový žúr. Hnutie známe ako Tea Party sa okrem odporu k všetkému, čo zaváňa B. Obamom, vyznačuje aj tým, že bdie nad ideologickou čistotou republikánskej strany. A nezriedka dokáže v primárkach, kde nehlasuje toľko ľudí, presadiť kandidátov, ktorí nie sú prijateľní pre väčšinového voliča. Ukázalo sa to aj v niekoľkých senátnych súbojoch, keď republikáni pre takýchto kandidátov prišli o isté výhry. Proti B. Obamovi by sa mohla postaviť trebárs bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová. Podľa niektorých komentátorov by potom šance súčasného prezidenta výrazne vzrástli. Zlé jazyky však namietajú, že keď Američania dokázali dvakrát za sebou zvoliť Georgea W. Busha, možno si predstaviť čokoľvek. Navyše je možné, že obyvatelia Spojených štátov budú súčasným prezidentom natoľko otrávení, že v roku 2012 rovnako ako pred dvoma rokmi budú voliť zmenu. Tentoraz ju už však nebude predstavovať B. Obama.


Rovnaké rébusy


Budúci rok to napriek tomu bude do volebnej kampane relatívne ďaleko a šéf Bieleho domu si bude môcť „užívať“ svoj úrad. Už tretí rok bude riešiť rovnaké rébusy – ekonomiku, vojnu v Afganistane a Irán. A všetky tri problémy majú niečo spoločné – uviazli na mieste a hrozí, že sa budú ďalej zhoršovať. Vo všetkých prípadoch tak bude prezident oveľa viac než v minulosti počúvať republikánov.


Nedá sa povedať, že by mu to uľahčovalo situáciu. Do ekonomiky republikáni odmietajú pumpovať ďalšie peniaze. Naopak, požadujú zachovanie daňových úľav z Bushovej éry pre všetkých, teda aj bohatých Američanov. To sa zasa nepáči B. Obamovi. Navyše kvôli tomu ďalej vzrástol už aj tak hrozivý schodok amerického rozpočtu. V tom chcú republikáni škrtať, podľa B. Obamu však neuváženým šetrením môžu ohroziť investície do budúcnosti. Azda americké hospodárstvo dá za pravdu tým, čo hovoria, že vláda ekonomike len škodí, a začne napriek tomuto dialógu hluchých rásť. 


Afganistan a Irán


V prípade Afganistanu republikáni od začiatku nesúhlasia s tým, že B. Obama dopredu stanovil začiatok možného sťahovania amerických síl z krajiny – na leto 2011. Ale ani zvýšenie počtu amerických síl neoslabilo výraznejšie hnutie Taliban, preto o tomto termíne začínajú pochybovať aj najbližší Obamovi spolupracovníci. Budúci rok však bude vo vojne rozhodujúci. A zatiaľ sa zdá, že tým, kto na jeho konci bude oslavovať, bude skôr Taliban a Američania budú premýšľať, ako odísť a zachovať si tvár. No v roku desiateho výročia útokov z 11. septembra 2001 aj začiatku vojny v Afganistane to bez viditeľného výsledku bude obzvlášť ťažké.


Hroziaci neúspech v Afganistane by nepochybne posilnil postavenie Teheránu v regióne a zvýšil by sebavedomie tamojšieho režimu pri realizácii jadrového programu, ktorý je Američanom tŕňom v oku. S republikánmi za chrbtom síce B. Obama zrejme bude zastávať rozhodnejšie postoje, ktoré mu navyše budú pomáhať u domáceho publika, ďalší americký konflikt v regióne je však vylúčený. Či bude takto zdržanlivý aj Izrael, už také jasné nie je.


Spojené štáty teda čaká ďalší neľahký rok. Národ, ktorý bol zvyknutý zdolávať hranice, bude zrejme prešľapovať na mieste. Symbolicky to bude vidieť aj na poslednej významnej hranici, ktorú prekonal – vo vesmíre. Na budúci rok tam poletí posledný raketoplán. Budúcnosť vesmírnych letov je nejasná a pravdepodobne bude hlavne v rukách súkromných firiem. A čo je Amerika bez vôle stúpať k hviezdam?


Autor je spravodajca ČTK v USA.

Foto - Profimedia.cz

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.