Spojené štáty môžu vďaka mohutnému rozvoju zásob bridlicového plynu do piatich rokov predstihnúť v ťažbe zemného plynu Rusko a stať sa najväčším producentom suroviny na svete. Odhadla to dnes Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Lacný plyn vytesní z americkej energetiky uhlie a zníži závislosť USA na dovoze drahej ropy. Americké priemyselné firmy tak môžu získať prevahu nad svojimi európskymi konkurentmi, uvádza sa v správe vydanej na konferencii o plyne v Malajzii.
USA boli už vlani s ťažbou 653 miliárd kubických metrov tesne za Ruskom, ktorého produkcia dosiahla 659 miliárd kubických metrov. Do roku 2017 by sa podľa IEA mala americká ťažba zvýšiť o takmer 20 percent na 769 miliárd kubických metrov, zatiaľ čo v Rusku sa čaká miernejší rast na 757 miliárd metrov kubických. „Spojené štáty budú do roku 2017 jedným z najväčších zdrojov rastu ponuky a ťažba plynu tu bude aj cez ťažké cenové prostredie naďalej zažívať rozmach,“ konštatovala IEA, ktorá je energetickým poradcom 28 západných krajín.
Dopyt porastie
Americké ceny plynu kvôli prebytku ponuky v posledných rokoch prudko klesli, čo oslabilo motiváciu na zvyšovanie ťažby. V nasledujúcich rokoch by však ďalší rast ťažby mala podporiť drahá ropa, vysoký domáci dopyt a príležitosti na vývoz.
Americký dopyt po plyne by mal za päť rokov vzrásť z vlaňajších 690 miliárd na 779 miliárd metrov kubických. Naďalej sa tak bude pohybovať mierne nad domácou produkciou. Dopyt v USA však môže vďaka plynovodom uspokojovať aj plyn z Kanady, takže Spojené štáty by podľa IEA mohli už čoskoro využívať na vývoz svojho plynu bývalé terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) na pobreží Mexického zálivu.
„Pokračujúci boom nekonvenčného plynu môže v USA znamenať koniec storočnej nadvlády uhlia vo výrobe elektrickej energie,“ uviedla agentúra. Podľa nej by mohol plyn do roku 2017 prevziať pozíciu uhlia ako nejvyužívanejšieho zdroje na výrobu elektriny.
Hojnosť lacného plynu bude požehnaním pre množstvo amerických priemyselných sektorov, najmä tých, ktoré sú náročné na energiu. To je podľa IEA naopak zlá správa pre konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. „Priemyselný sektor (v Európe) zápasí s problémami, pretože má plyn trikrát až štyrikrát drahší ako Spojené štáty, ktoré sa tak stanú novým konkurentom európskym odvetviam petrochémie a výroby hnojív. Na rozdiel od svojich amerických konkurentov nebudú mať európske priemyselné firmy k dispozícii žiadnu z výhod lacného plynu, ktoré priniesol rozvoj bridlicových zásob,“ uviedla IEA.
Európa sa zosunie
Spojené štáty boli pred rozmachom ťažby z bridlice najväčším svetovým dovozcom plynu. Počas niekoľkých rokov sa ale stali v zásade sebestačnými a americkí producenti pripravujú jeho vývoz.
Globálny dopyt po plyne by sa mal počas nasledujúcich piatich rokov zvyšovať ročne v priemere o 576 miliárd metrov kubických, odhadla IEA. Americký dopyt sa bude na prírastku podieľať takmer 90 percentami, pretože spotrebu tu poženie hore nárast využitia plynu v elektroenergetike, petrochémii a produkciu hnojív.
Dopyt v Číne by sa mal za päť rokov zdvojnásobiť na 273 miliárd metrov kubických. Európska spotreba plynu sa po minuloročnom prepade o deväť percent podľa agentúry zrejme nevráti ani na úroveň roku 2010. Bude ju brzdiť slabá ekonomika, vysoké ceny a zvýšená závislosť na obnoviteľných zdrojoch.
Globálny obchod s LNG vlani vzrástol o 9,4 percenta a výraznejší nárast sa čaká po roku 2015, kedy nabehnú nové produkčné kapacity, uviedla IEA. Agentúra ale upozornila, že aj napriek nárastu voľného obchodu s plynom v tankeroch zostáva globálny trh suroviny rozdrobený, čo vedie k veľkým rozdielom medzi cenových úrovňami v USA, Európe a Ázii.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP