Uviedol to v stredu Biely dom v reakcii na utorkové rozhodnutie najvyššej súdnej inštancie USA komplikujúce základný plán boja prezidenta Baracka Obamu so zmenami klímy. Biely dom vraj s výrokom nesúhlasí a očakáva, že nové emisné pravidlá obstoja v súdnom spore.

Súd vyhovel žiadosti 27 štátov a firiem, aby bola odložená redukcia vypúšťania škodlivín, kým nebudú ukončené súdne spory. Podľa odporcov nové pravidlá povedú k uzatváraniu elektrární a k zvýšeniu účtov za elektrinu.

Prezident Obama vlani navrhol znížiť do roku 2030 pokles emisií CO2 v porovnaní s rokom 2005 o 32 percent. USA patria k najväčším znečisťovateľom ovzdušia na planéte a v minulosti sa odmietali pripojiť k záväzkom z medzinárodných klimatických konferencií. B. Obama si však boj s klimatickými zmenami stanovil za jednu z priorít. Podľa Sama Adamsa z Ústavu pre svetové zdroje (WRI) je práve tento Obamov plán dôležitý pre dodržanie parížskej dohody o ochrane klímy z vlaňajšieho decembra.

Hovorca Bieleho domu Eric Schultz v stredu uviedol, že napriek súdnemu rozhodnutiu nie je americký záväzok z Paríža ohrozený, pretože USA majú ďalšie prostriedky, ako ho naplniť. Predovšetkým vraj ide o daňové zvýhodnenie pre zdroje ekologickej energie, ktoré vlani Washington významne rozšíril. „Tieto daňové výhody budú mať v krátkodobom horizonte väčší vplyv ako Plán čistej energie (Clean Power Plan),“ E. povedal Schulz podľa agentúry Reuters.

Biely dom zároveň dúfa, že spomínaný spor vyhrá. Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vraj bude pokračovať v práci so štátmi, ktoré chcú spolupracovať, a bude ďalej robiť „agresívne kroky“ na zníženie emisií oxidu uhličitého. Podľa nových pravidiel bude každý štát musieť predložiť plán opatrení na splnenie emisných limitov do tohtoročného septembra. Ak požiada o výnimku, môže tak spraviť do septembra 2018.

Plán čistej energie má kritikov z radov republikánov, ale aj niektorých demokratov, ktorí sa obávajú nepriaznivých dopadov na ekonomiku. Vlani v októbri skupina štátov napadla Obamov plán na súde, na čele s veľkým producentom uhlia Západnou Virginiou a ropným Texasom.

Odporcom plánu vyhovel v utorok Najvyšší súd hlasmi piatich ku štyrom, takže nové nariadenie nemôže nadobudnúť platnosť, kým sa súdne spory neskončia.

Plán Obamovej administratívy naopak podporila necelá dvadsiatka štátov spolu s Národnou ligou miest, ktorá reprezentuje vyše 19-tisíc amerických miest.