Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen zažíva 14 mesiacov po nástupe do funkcie zrejme najťažšie týždne v čele exekutívy Európskej únie. Doteraz najväčšia kritika, ktorej nemecká politička čelí, je spojená s médiami denne preberajucimi únijné nákupy a distribúciu vakcín proti Covidu-19. Bruselskí činitelia či analytici vidia chyby ako pri uzatváraní zmlúv, tak napríklad v tom, že šéfka komisie niektoré dôležité rozhodnutia konzultuje len so svojimi najbližšími ľuďmi.
Von der Leyenová tento týždeň prvýkrát priznala, že komisia mohla pri spoločných nákupoch vakcín postupovať lepšie. Problém je podľa nej hlavne v tom, že podcenila riziká spojené s veľkovýrobou vakcín a medzi ľuďmi vznikol falošný dojem, že od začiatku roka bude zásobovanie fungovať hladko. V porovnaní so Spojenými štátmi, Britániou či Izraelom majú ale členské štáty EÚ výrazne menej očkovaných.
Problémy pri výrobe vakcín neskončili, tvrdí von der Leyenová
Podľa množiacich sa hlasov je jednou z príčin fakt, že komisia pri uzatváraní zmlúv s výrobcami postupovala príliš detailne a kládla veľký dôraz na ceny vakcín, namiesto aby sa snažila o rýchlu dohodu.
„Komisia tvárou v tvár veľkej zdravotnej hrozbe nemala dostatok odborných schopností na zvládnutie výzvy predstavované verejným nákupom vakcín," napísal tento týždeň komentátor denníka Financial Times Gideon Rachman. EK podľa neho doplatila na to, že zdravotníctvo patrí do kompetencií členských štátov a doteraz pre komisiu nebolo prioritnou témou. Brusel síce poňal covidovú krízu ako šancu posilniť spoločné únijné právomoci, avšak nemal dostatočný personálny aparát, čo podľa Rachmana dokresľuje aj fakt, že o portfólio zdravotníctve tradične nie je veľký záujem a teraz ho vedie zástupkyňa jedného z najmenších členských štátov - Stella Kyriakidisová z Cypru.
Ani väčšina kritických hlasov pritom nespochybňuje význam spoločných nákupov očkovacích látok, ktoré dávajú aj menším krajinám šancu zaobstarať si stále ešte nedostatkové vakcíny zároveň s veľkými štátmi. Podľa niektorých činiteľov sa však komisia musí kvôli oneskoreniu a výpadkom dodávateľov ako Pfizer / BioNTech či AstraZeneca vyrovnávať s veľkým tlakom členských krajín, čo vedie k ďalším prehmatom.
Podľa von der Leyenovej sa v lete bude cestovať s očkovacími pasmi a testami
Tým najviditeľnejším bol pred týždňom návrh obmedziť v rámci kontroly exportu vakcín voľný obchod medzi Írskom a britským Severným Írskom, čo mesiac po dokončení brexitu vyvolalo búrlivú odozvu britských vládnych politikov. Niekoľko únijných činiteľov sa potom zverilo médiám, že rozhodnutie, ktoré musela komisia kvôli hroziacemu sporu s Londýnom po niekoľkých hodinách odvolať, vzišlo od von der Leyenovej narýchlo a dotknutí komisári nemali dosť času ho konzultovať.
„V komisii kvôli tomu bola veľká nevôla, pretože týmto spôsobom sa rozhodnutia neprijímajú," citoval server Euractiv jedného z činiteľov. Podľa ďalších bruselských predstaviteľov bola táto blamáž vyústením dlhodobejšieho problému. Von der Leyenová príliš nekomunikuje s ostatnými členmi únijnej exekutívy ani s úradným aparátom a jej návrhy často vychádzajú z úzkeho okruhu ľudí, ktorý si priviedla z Berlína ako bývalá nemecká ministerka obrany.
V silnej väzbe na Nemecko pritom zároveň podľa ľudí z jej okolia spočíva pevnosť jej pozície. Kvôli problémom okolo vakcín sa síce v Bruseli objavili aj špekulácie o možnom odvolaní šéfky komisie, kritické hlasy v domovskej krajine, ktorá zásadne spoluurčuje chod únie, sú ale v menšine a kancelárka Angela Merkelová za svoju stranícku kolegyňou stojí. Von der Leyenová má navyše aj podporu hlavných skupín europoslancov, ktorí budú o problémoch spojených s vakcínami debatovať budúci týždeň.