Ročná podpora podľa neho tak vzrástla z 98 miliónov eur na 115 miliónov eur. „Bolo to na žiadosť Slovenských elektrárni, pretože sa zvýšili ceny emisných povoleniek, ktoré si musí elektrárenská spoločnosť kupovať na to, aby nemohla vypúšťať emisie z elektrárne,“ priblížil.
Táto skutočnosť podľa neho poukazuje na to, že ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre, ktorá je takto štátom nepriamo dotovaná z daní cez ceny elektrickej energie, je ešte neefektívnejšia ako doteraz. Štát by mohol všetkým baníkom posielať plnohodnotnú mzdu roky, a stále by v porovnaní s dotovaním uhlia ušetril.
„Treba preto čo najskôr ukončiť podporu ťažby uhlia vo verejnom záujme a netreba povoliť otvorenie nového, dvanásteho ťažobného úseku. Treba investovať do transformácie hornej Nitry, využiť prostriedky EÚ, ktoré sa núkajú a dať tomuto regiónu zdravú budúcnosť,“ podčiarkol M. Hojsík.
„Podpora ťažby uhlia je o to smiešnejšia a tragickejšia v tomto období, keď na jednej strane vláda hovorí o nedostatku pracovnej sily a na druhej strane z peňazí daňovníkov dotuje neefektívnu ťažbu uhlia,“ dodal člen predsedníctva strany Progresívne Slovensko. Okrem neefektívnosti programu strana upozorňuje aj na škodlivosť takejto ťažby pre zdravie obyvateľov v okolí aj životné prostredie.
„Úrad zdôrazňuje, že aj v tomto prípade sa striktne riadil platnou legislatívou. Zvýšenie jednej zo zložiek tarify za prevádzkovanie systému úrad schválil iba z dôvodu nárastu cien emisných povoleniek na svetových trhoch, ktoré oproti minulému roku vzrástli viac ako štvornásobne. Tento nárast v zmysle platnej legislatívy musel úrad regulovanému subjektu Slovenským elektrárňam akceptovať ako výraznú zmenu ekonomických parametrov,“ uviedol v reakcii Radoslav Igaz, hovorca ÚRSO.