Európske banky tento rok rozdelia akcionárom približne 123 miliárd eur, čo zahŕňa dividendy a spätné odkupy akcií. Očakáva sa, že najväčšie banky v Európe a Spojenom kráľovstve vyplatia dividendy v hodnote 74 miliárd eur a na spätné odkupy akcií minú 49 miliárd, vyplýva z odhadov banky UBS.
Ide o sumy, ktoré prekonávajú predošlé úrovne a odrážajú snahu bánk rozdeliť nadmerné zisky, ktoré dosiahli vďaka rýchlemu nárastu úrokových sadzieb. Zároveň je to forma kompenzácie akcionárov za skresanie výplat počas covidovej pandémie.
Nárast kapitálových výnosov nastáva po dekáde, keď investori sektor bánk obchádzali pre nízke valuácie, minimálne výnosy a prísne regulačné zásahy, informuje Financial Times. V roku 2020 centrálne banky zakázali dividendy a spätné odkupy akcií, čo prispelo k strate dôvery investorov.
Podľa odhadov UBS budú najväčšími prispievateľmi k výplatám HSBC, BNP Paribas a UniCredit, ktoré plánujú rozdeliť akcionárom 19,3 miliardy, 11,6 miliardy a 8,8 miliardy eur.
Šéfovia európskych firiem zarábajú 110-násobne viac než priemerný zamestnanec
Európske banky sa vezú na zlatej vlne od roku 2022, keď centrálne banky začali zvyšovať úrokové sadzby. Tento krok bankám umožnil získať vyššie výnosy z úverov v porovnaní s nákladmi na vklady. Výsledkom bol rast ziskov, ktorý výrazne podporil atraktivitu sektora.
Ceny akcií bánk v eurozóne dosiahli najvyššie hodnoty za posledné desaťročie. Avšak investori stále spochybňujú udržateľnosť vysokých výplat, keďže centrálne banky začínajú sadzby znižovať.
Koniec istôt na dôchodok. Mladí zdedia viac práce a menej peňazí
Podľa Jérôma Legrasa, riadiaceho partnera spoločnosti Axiom Alternative Investments, ktorá vlastní podiely vo viacerých významných európskych bankách, je aktuálna úroveň výnosov udržateľná. Očakáva mierny nárast celkového výnosu v roku 2025. „Sadzby síce klesajú, ale vidíme priaznivý výhľad na čistý úrokový výnos vďaka repricingu existujúcich úverov, nižším nákladom na vklady a vyšším výnosom z poplatkov,“ uviedol J. Legras.