Európsky preukaz zdravotného poistenia akceptujú iba v členských krajinách Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku. Aj to iba vo verejných zdravotníckych zariadeniach, pričom i tam sa môže stať, že si budú musieť Slováci doplácať.
V zahraničí majú rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny. To znamená, že ak si tam miestni hradia istý druh ošetrenia či lieky, bude si aj slovenský pacient. Je pritom potrebné počítať s tým, že vo väčšine krajín Únie sa za starostlivosť pripláca. Výška doplatkov sa v jednotlivých krajinách líši. Napríklad vo Francúzsku pacient platí 30 percent z ceny výkonu, v Grécku si zase hradí štvrtinu ceny liekov.
V niektorých krajinách musí zahraničný poistenec zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a ten potom poslať svojej zdravotnej poisťovni so žiadosťou o jeho preplatenie. Rovnaký postup platí aj v prípade, že je poistenec ošetrený v súkromnom zdravotníckom zariadení. Aj keď tam európsky preukaz zdravotného poistenia neprijímajú, poistenec má šancu, že mu aspoň časť nákladov jeho poisťovňa doma uhradí.
Treba sa však pripraviť na to, že poisťovne preplácajú náklady len
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?