Majitelia uránových baní v USA a v ďalších krajinách obnovujú prevádzku, aby využili rastúci dopyt po jadrovom palive. Bloomberg informuje, že najmenej päť amerických producentov opäť otvára bane v štátoch vrátane Wyomingu, Texasu, Arizony a Utahu, kde produkcia prekvitala, kým nedošlo k jadrovej havárii v japonskej Fukušime v roku 2011. Následne bola väčšina z týchto amerických baní nečinná, ceny uránu klesli a krajiny ako Nemecko a Japonsko iniciovali plány na postupné vyraďovanie jadrových reaktorov z prevádzky.
V súčasnosti sa viaceré vlády vracajú späť k jadrovej energii, aby splnili emisné ciele. Poprední producenti uránu sa snažia uspokojiť rastúci dopyt a ceny uránu prudko stúpajú. Urán sa ako zdroj energie používa už viac ako šesť desaťročí a poháňa reaktory v jadrových elektrárňach. Približne dve tretiny celosvetovej produkcie pochádzajú z Kazachstanu, Kanady a Austrálie.
Urán je tento týždeň aj témou rozhovorov na každoročnej konferencii PDAC v Toronte, kde sa zišli tisícky banských manažérov, geológov a bankárov vrátane zástupcov najmenej desiatich spoločností produkujúcich urán, medzi nimi Denison Mines, Fission Uranium a IsoEnergy.
Očakáva sa, že dopyt po uráne prudko vzrastie. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu odhaduje, že svet bude do roku 2040 potrebovať viac ako 100-tisíc ton uránu ročne. Toto množstvo si však bude vyžadovať zdvojnásobenie ťažby a spracovania v porovnaní so súčasnou úrovňou.
Kanadská Cameco a kazašská Kazatomprom, ktoré spolu tvoria polovicu celosvetovej ponuky, majú však problémy s naštartovaním výroby. Varovali pred niektorými prevádzkovými komplikáciami, ktoré budú mať v nasledujúcich rokoch za následok nižšiu produkciu uránu, ako sa očakávalo.
Viceprezident texaskej spoločnosti Uranium Energy Scott Melbye však potvrdil, že dopyt po jadrovom palive opäť rastie a do prevádzky sú uvádzané nové reaktory.