Nedávnu osobnú skúsenosť s úplatkom mal na Slovensku najnižší počet ľudí v histórii, a to deväť percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko.

Mimovládna organizácia zbiera tieto údaje už vyše dve desaťročia. Pri prvom meraní z roku 1999 sa k úplatku v posledných troch rokoch priznávalo ešte vyše 40 percent respondentov.

„Za vyše dve dekády tak vôbec po prvýkrát tento podiel klesol pod desatinu. Dosiaľ najnižšie číslo (10,2 percenta) sme zaznamenali vlani v novembri. Potešiteľný je aj trend, ktorý sa až na drobný výkyv počas pandémie v roku 2021 vyvíja želateľným smerom,“ uviedla organizácia. Na reprezentatívnom prieskume, ktorý sa uskutočnil ešte v auguste pred parlamentnými voľbami, sa zúčastnilo 1 009 respondentov.

Aj keď výsledky prieskumu reflektujú uplynulé tri roky s koncovkou úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, z metadát možno podľa organizácie odčítať aj dôležité posolstvo pre novú politickú reprezentáciu. Medzi skupiny ľudí, ktoré najčastejšie reportujú úplatky, stále patrí predovšetkým staršia generácia, ale špecificky aj sympatizanti Smeru a SNS.

„Spolu s Alianciou ide o strany, kde tento podiel presiahol 14 percent. Z hľadiska oblastí stále drvivo ‚vedie‘ zdravotníctvo,“ poukázala.

Zároveň organizácia dodáva, že do značnej miery platí jednoduchá rovnica – čím viac úplatky tolerujú bežní ľudia vo vlastných životoch, tým priaznivejšie podhubie má v spoločnosti aj veľká korupcia. „A na tú doplácame naozaj všetci, od zbytočných úmrtí pre zlý stav nemocníc či ciest, až po odchody demotivovaných šikovných ľudí do zahraničia,“ podotkla Transparency.

Ďalšie dôležité správy

peniaze, eurá, euro
Neprehliadnite

Nemáme problém málo zdanených živnostníkov, ale rozhadzovačných politikov. Aj to vravia experti