Rýchly pokrok v oblasti umelej inteligencie by mohol sústrediť moc a bohatstvo do rúk malej hŕstky ľudí. Mnohí zástupcovia technologického priemyslu preto volajú po zavedení univerzálneho základného príjmu, ktorý by slúžil ako záchranná sieť pre jednotlivcov, ktorých pracovné miesta AI ohrozí.

Niektorí lídri technologických spoločností sa podľa Business Insideru obávajú, že ani univerzálny základný príjem nepomôže zmierniť ekonomický vplyv AI a finančnú nerovnosť. „Určite si myslím, že je to lepšie ako nič. Oveľa radšej by som ale žil vo svete, do ktorého svojou troškou prispieva každý z nás,“ povedal generálny riaditeľ firmy Anthropic Dario Amodei. Podľa neho to znie priam dystopicky, keby iba pár ľudí dokázalo zarobiť bilióny dolárov, ktoré by potom vlády rozdali „nevzdelaným masám“. Situácia si bude vyžadovať oveľa komplexnejšie riešenie, dodal.

Amodei nie je jediný, kto rozmýšľa nad rámec univerzálneho základného príjmu. Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman namiesto neho navrhol koncept takzvaného „univerzálneho základného výpočtu“, ktorý nahrádza peniaze prístupom k základným výpočtovým zdrojom vrátane úložísk či softvérových aplikácií. Ľudia by tak mali možnosť zapojiť sa do tvorenia digitálnej ekonomiky bez ohľadu na finančnú situáciu. „Prístup potom môžu používať, predať alebo darovať. Nebudú vlastniť doláre, ale časť produktivity,“ vysvetlil Altman.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Kwazulu Natal - Žena stojí pred svojím domom neďaleko volebnej miestnosti, v ktorej by mal odovzdať svoj hlas bývalý juhoafrický prezident Jacob Zuma, v meste Nkandla  v Juhoafrickej republike v utorok 28. mája 2024. Parlamentné a regionálne voľby v Juhoafrickej republike v stredu 29. mája určia, do akej miery sú voliči unavení z politiky vládnuceho hnutia Africký národný kongres (ANC). Prezident Cyril Ramaphosa a jeho ANC sa snažia udržať si parlamentnú väčšinu, pričom niekoľko prieskumov
Neprehliadnite

Na svete je prvá krajina, ktorá poskytne univerzálny základný príjem bez podmienok