Zdravotná poisťovňa Union vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a poslancov Národnej rady SR k tomu, aby neboli ľahostajní voči budúcnosti nášho zdravotníckeho systému. V otvorenom liste ich žiada o zmenu neférových zákonov, ktoré podľa poisťovne znemožňujú efektívne vykonávanie zdravotného poistenia a hospodárenie zdravotných poisťovní.
Účelové a technicky nesprávne
„Ministerstvo zdravotníctva vydalo 30. marca vyhlášku, ktorá fixne stanovuje financovanie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti a ktorú úplne odmietame. Štát diktuje, ako „chorí“ majú byť naši poistenci – majú byť viac hospitalizovaní a menej navštevovať ambulancie," uvádza poisťovňa v otvorenom liste. Takýto prístup je podľa poisťovne nelogický.
„Nezohľadňuje totiž to, o akých poistencov a poistenky sa v Unione staráme, keďže naši poistenci viac navštevujú ambulancie," uviedla zdravotná poisťovňa. Tvrdí, že bez vyhlášky boli zdravotné poisťovne schopné uhrádzať zdravotnú starostlivosť v zhode s potrebami svojich klientov, pridaná hodnota tejto zmeny tak nie je reálne žiadna, práve naopak.
„Samotný výpočet, teda rozdelenie výdavkov medzi jednotlivé segmenty zdravotnej starostlivosti, je urobený veľmi účelovo a technicky nesprávne,“ vysvetľuje riaditeľ sekcie poistenia zdravotnej poisťovne Union Jozef Koma. Podľa neho nie je možné v krátkom čase zmeniť platné zmluvy v ambulantnom sektore či očakávať úspory na liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktoré sa v minulosti nikdy nedosiahli. „Vidíme za tým opäť snahu štátu za každú cenu pomôcť dlhodobo stratovej štátnej zdravotnej poisťovni," povedal.
Dofinancovanie zdravotného systému
Zdravotná poisťovňa Union tvrdí, že súkromné zdravotné poisťovne sú zjavne vytláčané z trhu, pričom súčasná situácia spôsobuje aj zneistenie u zahraničných investorov. „Práve Holandsko je jedným z najväčších investorov v Slovenskej republike a Union zdravotná poisťovňa, ktorej akcionárom je holandská finančná skupina Achmea, na Slovensku viac ako 16 rokov zodpovedne podniká, zamestnáva takmer 450 ľudí a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre takmer 650-tisíc spokojných klientov a klientok," upozorňuje poisťovňa.
Union tiež upriamuje pozornosť na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. „Naša zdravotná poisťovňa sa nikdy nebránila férovej regulácii zisku. Je však smutné, že na jednej strane je zisk značne obmedzený, no na strane druhej štát žiadnym spôsobom nereguluje riziko mnohonásobne vyššej straty zdravotných poisťovní, ktoré je najmä pre neadekvátne stanovené poistné za poistencov štátu veľmi reálne,“ uvádza ďalej Koma.
Ak vláda podľa neho systém verejného zdravotného poistenia adekvátne nedofinancuje, a to v prospech poistencov všetkých zdravotných poisťovní, systém verejného zdravotného poistenia na Slovensku skolabuje. V systéme verejného zdravotného poistenia pritom podľa neho chýba 250 až 300 miliónov eur.