Rezort autorstvo dokumentu potvrdil. Ide o pracovnú verziu národného programu, do ktorého sa zapracúvajú pripomienky ministerstiev a profesijných organizácií.
„Pokiaľ ide o náklady na opatrenia, jedným z oslovených subjektov bolo aj ministerstvo financií, pričom pripomienky momentálne vyhodnocujeme,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu školstva v stanovisku.
Na opatrenia novej šéfky rezortu školstva čaká odborná verejnosť už najmenej päť mesiacov. Nominantka SNS M. Lubyová ich pôvodne chcela predstaviť začiatkom tohto roka. Malo ísť o náhradu za reformný program Učiace sa Slovensko, ktorý vlani vypracoval tím odborníkov poverený exministrom školstva Petrom Plavčanom, no rezort ani vláda ich návrhy neprijali.
Stredoškolák na verejnej diskusii k reformnému dokumentu Učiace sa Slovensko Zdroj: Štefan Podolinský MŠVVŠ SR
Dokument, ktorý unikol obsahuje zväčša zámery a opatrenia obsiahnuté v programovom vyhlásení súčasnej vlády v doslovnom znení. Napríklad: vláda „vytvorí postupne podmienky na to, aby sa Slovenská republika priblížila čo najviac k 100% zaškolenosti detí v materských školách od štyroch rokov veku“ alebo „príjme legislatívne a technické opatrenia na systematické znižovanie administratívnej záťaže škôl“.
„Nemyslím si, že ide o celý návrh reformy. Ak by toto mal byť sľubovaný Národný program vzdelávania, bol by to veľmi žalostný výkon rezortu pod vedením ministerky. Chýba akákoľvek vízia, zdôvodnenie a hlavne akčný plán, ako celý proces realizovať,“ reagoval na uniknutý dokument poslanec Martin Poliačik (Progresívne Slovensko).
„Ministerka školstva Martina Lubyová nikdy neavizovala, že pripravuje reformu, ale vždy deklarovala, že ide o národný plán rozvoja výchovy a vzdelávania,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.
Dokument podľa neho nadväzuje na Učiace sa Slovensko, programové vyhlásenie vlády a Správu o stave školstva bývalého ministra školstva Dušana Čaploviča. Dopĺňa ich o akčný plán s konkrétnymi krokmi a opatreniami na najbližšie dva roky s odôvodnením, že smerovanie programu po roku 2020 nevie garantovať.
Nevyhnutné zmeny
Školstvo nevyhnutne potrebuje systémové zmeny. Viaceré časti vzdelávacieho systému, ktorý riadia a dozorujú ministerstvo školstva a vnútra, obce a mestá či župy kolabujú. Gramotnosť detí v porovnaní s krajinami vyspelého sveta sa znižuje, mzdy pedagógov sú najnižšie v EÚ.
Učitelia starnú a najmä na západnom Slovensku je toto povolanie na okraji záujmu mladých ľudí. Učia nekvalifikovaní ľudia a na mnohých školách vládne apatia a rezignácia v dôsledku podfinancovania škôl či nedocenenia práce zamestnancov.
Krajina zažíva masívny odliv študentov na vysoké školy v zahraničí. Odborníci pravidelne upozorňujú na neriešené problémy s inkluzívnym vzdelávaním či zneužívaním Rómov pri pochybnom čerpaní eurofondov.