Spojené štáty a Európska únia čelia prebytku solárnych panelov, ktorý spôsobilo navýšenie výrobnej kapacity. Podľa Business Insideru o tom informovala Medzinárodná energetická agentúra.

Koncom roka 2023 sa v Spojených štátoch nahromadili moduly s celkovou kapacitou zhruba 45 gigawattov a v Európskej únii 90 gigawattov. Prebytok modulov viedol v roku 2023 k takmer 50-percentnému poklesu cien. Podľa odhadov IEA sa situácia nezmení, pretože výroba do roku 2024 prekročí 1 100 GW a do roku 2028 stúpne na 1 300 GW, čím vyše dvojnásobne prevýši dopyt.

Hoci Spojené štáty, India a región ASEAN pracujú na zlepšení výroby, Čína bude do roku 2028 zodpovedať za 85 percent navýšených výrobných kapacít v oblasti solárnych modulov. Ďalšie rozširovanie dodávateľských reťazcov však prevýši dopyt, v dôsledku čoho miera používania vyrobených kusov celosvetovo klesne. Podľa správy IEA by mohla počas nasledujúcich štyroch rokov klesnúť pod 40 percent. To znamená nielen ešte nižšie ceny, ale aj zintenzívnenie konkurencie medzi výrobcami.

„Výrobcovia sa sústreďujú na znižovanie nákladov a inovácie, aby na tak konkurencieschopnom trhu prežili. Veľké, vertikálne integrované spoločnosti budú mať výhodu, pretože dokážu riadiť náklady v celom hodnotovom reťazci,“ dodáva IEA.

Ďalšie dôležité správy

Aerial view of solar panels or solar cells on the roof of shopping mall building rooftop. Power plant, renewable clean energy source. Eco technology for electric power in industry.
Neprehliadnite

Čína má európskych výrobcov solárnych panelov na lopate. Tí žiadajú Brusel o pomoc