Predstavitelia talianskej banky UniCredit sa niekoľko mesiacov pred kúpou časti štátneho podielu v nemeckej Commerzbank rozprávali s najvyššími predstaviteľmi nemeckej vlády.

Skutočne prekvapenie?

Podrobnosti o stretnutiach sú uvedené v odpovedi vlády poslancovi Matthiasovi Hauerovi. Nemecká vláda pritom tvrdila, že ju krok UniCredit prekvapil.

UniCredit sa odvtedy snaží zvýšiť svoj podiel v Commerzbank v rámci ambiciózneho pokusu o fúziu. Ale pred parlamentnými voľbami na budúcu jeseň čelí v Nemecku značným politickým prekážkam.

Stretnutia predstaviteľov

Podľa dokumentu Florian Toncar, štátny tajomník zodpovedný za predaj podielu vlády v Commerzbank, hovoril 4. septembra s Marion Hoellingerovou, šéfkou nemeckej pobočky UniCredit, o predaji podielu vlády, a opäť 10. septembra. A predseda Predstavenstva UniCredit Pier Carlo Padoan sa stretol s Jörgom Kukiesom, najvyšším predstaviteľom úradu nemeckého kancelára, na okraji konferencie v Paríži 16. mája, podľa odpovede vlády. Tá odhalila tiež dve ďalšie výmeny názorov s predstaviteľmi úradu kancelára 7. júna a 30. mája. Dokument ale prináša len málo podrobností o obsahu diskusií.

Podľa Hauera, kresťanskodemokratického poslanca, ale odpoveď ukazuje na „živú výmenu názorov“ medzi nemeckou vládou a talianskou bankou. To nahráva prípadnému vyšetrovaniu toho, ako vláda predala celý podiel UniCredit, a nie viacerým investorom. „Nemecká vláda sa tvári, akoby nemala nič spoločné s chaosom v Commerzbank. Ale spôsobila ho,“ povedal.

Situácia v Commerzbank

Nemecká vláda sa stala hlavným akcionárom Commerzbank po jej záchrane počas globálnej finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi. Berlín stále vlastní v Commerzbank podiel vo výške 12 percent aj po predaji 4,5 percenta akcií začiatkom septembra, ktoré získala UniCredit, čím jej podiel v Commerzbank vzrástol na deväť percent.

Koncom septembra UniCredit odhalila, že s pomocou finančných derivátov svoj podiel viac ako zdvojnásobila na 21 percent. Tento krok ale musia ešte schváliť príslušné regulačné úrady. UniCredit by sa tak stala najväčším akcionárom Commerzbank, čo vyvoláva špekulácie o možnom prevzatí.

Podľa nemenovaných zdrojov Nemecko teraz pracuje na zmarení prevzatia. UniCredit investovala totiž zhruba 40 miliárd eur do talianskych vládnych dlhopisov, a ak by sa preto dostala do problémov, Berlín by nakoniec mohol byť nútený zaplatiť účet za taliansky štátny dlh.

Ďalšie dôležité správy

WA 39 Frankfurt nad Mohanom - Muž vstupuje do sídla banky Commerzbank vo Frankfurte nad Mohanom v utorok 24. septembra 2024. Predstavitelia nemeckej Commerzbank sa v piatok 27. septembra stretnú na prvom kole rozhovorov so zástupcami talianskej banky UniCredit. Uviedla to vo štvrtok 26. septembra poverená generálna riaditeľka nemeckej banky Bettina Orloppová. A zatiaľ, čo taliansky veriteľ tlačí na možné spojenie oboch bánk, jeho rival zlepšuje svoju obranu. UniCredit začiatkom tohto mesiaca odh
Neprehliadnite

Nemecký odborový zväz Verdi je proti cezhraničnej fúzii Commerzbank s UniCredit