Zahraničný obchod dosiahol aj v novembri výrazne prebytkovú bilanciu, v objeme 259 mil. EUR. Štatistický úrad zároveň revidoval čísla za prvých 10 mesiacov roka, zvýšiac prebytok zahraničného obchodu o 128 mil. EUR. 12-mesačný prebytok zahraničného obchodu tak vzrástol na 1,6% z HDP.

Po 13. mesiacoch nepretržitého medziročného poklesu vývozy vzrástli medziročne o 3%. Do značnej miery sa však jedná o štatistický fenomén nižšej minuloročnej porovnávacej bázy (už v novembri predchádzajúceho roka vývozy významne poklesli). Sezónne očistené vývozy (prepočet UniCredit Bank) totiž medzimesačne poklesli o 2,9% a sledovali tak mierny medzimesačný pokles priemyselnej produkcie. Jedná sa však len o predbežné údaje o vývoze, pričom napríklad októbrové vývozy Štatistický úrad pri spresnení navýšil o úctyhodných 297 mil. EUR.
 
VÝHĽAD:

Predpokladáme, že v úvode roka by zahraničný obchod mohol naďalej dosahovať prebytkovú bilanciu. Rast vývozov by mal naďalej stimulovať preberajúci sa dopyt zahraničia. Stále však očakávame, že v závere prvého polroka by mohla prísť korekcia súčasného rastu európskych ekonomík, čo by sa malo prejaviť aj na opätovnom spomalení rastu slovenských vývozov.

Celková bilancia zahraničného obchodu v tomto roku by sa aj napriek medziročne lepším vývozom mohla opäť vrátiť do červených čísel. Výrazne pozitívna bilancia zahraničného obchodu v roku 2009 bola totiž ovplyvnená aj nízkou investičnou aktivitou, t.j. minimálnymi dovozmi technológií. Na tento rok bolo ohlásených niekoľko veľkých investícií (VW, AU Optronics, PPP projekty výstavby diaľnic), ktoré by v priebehu roka mohli opäť zatlačiť investičné dovozy smerom nahor a zhoršiť tak bilanciu zahraničného obchodu. Na hotovostnej báze by v úvode roka mohli dovozy medziročne mierne dvíhať aj v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyššie ceny ropy na svetových trhoch.