Európska únia dnes vyzvala Kosovo, aby zatiaľ upustilo od zámeru nútiť oblasti obývané prevažne etnickými Srbmi prijať euro, ktorým sa platí vo zvyšku Kosova.
V krajine od dnes platí pokyn, podľa ktorého sa euro stáva jedinou platnou menou.
To znamená, že kosovskí Srbi, ktorí obývajú hlavne severné územie Kosova, už by tak ako doteraz nemohli používať srbské dináre.
Spoliehajú sa na srbský dinár
Kosovo, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, používa jednotnú európsku menu euro už viac ako 20 rokov, ale len dočasne. Krajina nie je členom eurozóny ani Európskej únie.
Niektoré územia na severe Kosova, kde žijú hlavne etnickí Srbi, používajú aj naďalej srbský dinár. Mnohí ľudia tam spoliehajú na srbskú vládu ohľadom finančnej podpory, často dodanej v dinároch v hotovosti.
Kosovská vláda uviedla do platnosti pravidlá, ktoré zakazujú bankám a ďalším finančným inštitúciám v oblasti používať v miestnych transakciách iné meny ako euro. Kosovská centrálna banka vydala príslušné pravidlá vlani v lete.
Rozhodnutie vyvolalo znepokojenie medzi západnými mocnosťami, ktoré sa obávajú eskalácie napätia vo vzťahoch medzi Kosovom a Srbskom.
V snahe stať sa členmi Únie
Európska únia a Spojené štáty už skôr varovali pred akýmikoľvek unáhlenými zmenami.
Sprostredkovatelia sa medzitým snažia sprostredkovať komplexnú dohodu medzi oboma balkánskymi susedmi, z ktorých obaja majú snahu stať sa členmi EÚ.
Rokovania sa zastavili predovšetkým na otázke osudu Srbov, ktorí sa po odtrhnutí Kosova stali na tomto území menšinou.
Vyhlásenie EÚ vyjadruje znepokojenie nad dopadmi na každodenný život kosovských Srbov a ďalších komunít v celom Kosove. Poukazuje na absenciu predchádzajúcej konzultácie, najmä pokiaľ ide o vplyv na školy a nemocnice, keďže zatiaľ neexistujú alternatívy.
Kosovo Únii oznámilo, že zabezpečí, že nové pravidlá nebudú mať negatívne vplyvy ani nebudú penalizovať občanov, povedal podpredseda kosovskej vlády Besnik Bislimi.
Žiadosť o predĺženie obdobia
Kosovská centrálna banka oznámila, že srbský finančný ústav Komercijná banka svoje pobočky v Kosove uzavrel.
Brusel vyzval Kosovo, aby obdobie pre prechod na euro ako jedinú menu predĺžilo. V medzičase má nájsť riešenie v rámci dialógu za podpory EÚ.
Brusel a Washington tlačia na obe krajiny, aby zaviedli zmluvy, ktoré vlani vo februári a marci dosiahli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti.