Po slabom raste v minulom roku vstúpila ekonomika Európskej únie do nového roka v horšej kondícii, ako sa očakávalo. Vo svojej zimnej prognóze to uviedla Európska komisia, ktorá zhoršila výhľad rastu ekonomiky EÚ aj krajín eurozóny.
Novo čaká rast HDP v EÚ tento rok o 0,9 percenta namiesto doteraz očakávaných 1,3 percenta, výhľad rastu pre eurozónu zhoršila na 0,8 percenta z pôvodných 1,2 percenta.
Za minulý rok hospodárstvo EÚ aj krajín eurozóny podľa predbežných údajov vzrástlo o 0,5 percenta. V jesennej prognóze Komisia počítala s rastom o 0,6 percenta. Na budúci rok počíta so zrýchlením tempa rastu, v EÚ na 1,7 percenta a v krajinách eurozóny na 1,5 percenta.
Vyhliadky ostávajú slabé
V minulom roku ekonomický rast brzdilo znižovanie kúpnej sily domácností, sprísnenie menovej politiky, čiastočné odstránenie fiškálnej podpory a pokles zahraničného dopytu, uviedla komisia. Keď sa potom ekonomike EÚ podarilo v druhej polovici minulého roka tesne vyhnúť recesii, zostávajú jej vyhliadky na začiatku tohto roka slabé.
Postupne sa však čaká zrýchľovanie ekonomickej aktivity, pretože spomalenie inflácie, rast reálnych miezd a odolný trh práce by mali podporiť spotrebu. K rastu investícií by potom malo pomôcť postupné uvoľňovanie úverových podmienok a nástroje na oživenie a odolnosť ekonomiky. Normalizovať by sa mal podľa prognózy komisie aj zahraničný obchod.
Rýchlejšie zvoľňovanie inflácie
Inflácia bude v tomto roku zvoľňovať rýchlejšie, ako Eurokomisia čakala na jeseň. Podľa harmonizovaných údajov sa miera inflácie v EÚ tento rok zvoľní na tri percentá oproti vlaňajším 6,3 percenta. Na budúci rok sa inflácia zvoľní na 2,5 percenta, očakáva komisia. V eurozóne spotrebiteľské ceny tento rok stúpnu o 2,7 percenta po zvýšení o 5,4 percenta vlani.
Na budúci rok sa tempo rastu zvoľní na 2,2 percenta. Inflácia v eurozóne tak zostane nad dvojpercentným limitom Európskej centrálnej banky.
Európska komisia varovala, že jej výhľad môže zhoršiť dlhotrvajúce geopolitické napätie a prípadné rozšírenie konfliktu na Blízkom východe. Zvýšenie nákladov na dopravu v dôsledku narušenia obchodu v Červenom mori by na infláciu malo mať zatiaľ len okrajový vplyv.
Ďalšie narušenie dodávok by však mohlo ohroziť výrobu a zvýšiť ceny. Hrozbu naďalej predstavujú aj klimatické riziká a rastúca frekvencia extrémnych meteorologických javov.