Európska únia v pondelok pomocou európskej nosnej rakety Vega V23 vyslala z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane na obežnú dráhu Zeme tri orbitálne misie IOD/IOV. Ide o súčasť výskumnej a inovačnej časti programu Horizont 2020.

Tri misie pomocou šiestich družíc otestujú technológie so širokou škálou aplikácií. Testy na obežnej dráhe je posledným krokom pred ich uvedením na trh. Zo služieb IOD/IOV budú profitovať subjekty zo šiestich európskych krajín.

Misia miniatúrnych družíc SYNDEO-1&2 zahŕňa sedem experimentov IOD/IOV; misie ESTCube-2 a ANSER sú pripravené na demonštračné lety so satelitmi na obežnej dráhe.

Experimenty zaisťujú družice SYNDEO-1 a SYNDEO-2 v oblastiach od vesmírnej vedy, technológií, pohonu až po riadenia vesmírnej dopravy. Pre holandskú spoločnosť ISISpace vybavenie dodali univerzity a malé a stredné podniky z Belgicka, Španielska, Francúzska a Česka.

Misia ESTCube-2 bola vyvinutá skupinou študentov z Univerzity v Tartu (Estónsko) na sťahovanie objektov z orbity pomocou technológie plazmovej brzdy a budovanie platformy pre nanokozmické lode s využitím solárnych plachiet.

Misiu ANSER pripravil španielsky Národný inštitút pre vesmírne technológie na monitoring kvalitu vody na Pyrenejskom polostrove pomocou spektrometrie.

Ďalšie dôležité správy

Španielsky startup PLD Space v noci odpálil svoju opakovane použiteľnú suborbitálnu nosnú raketu Miura-1 z miesta v juhozápadnom Španielsku, čím sa uskutočnil prvý plne súkromný štart rakety v Európe.
Neprehliadnite

Startup PLD Space dosiahol historický míľnik, uskutočnil prvý súkromný štart rakety v Európe