Európska únia nehľadiac na výsledok amerických prezidentských volieb ponúka Spojeným štátom spoluprácu a partnerstvo, zároveň však musí presadzovať aj svoje záujmy. Vyhlásil to Maroš Šefčovič.
Nominant slovenskej vlády na post eurokomisára Maroš Šefčovič najskôr predniesol pätnásťminútový úvodný prejav. Následne mu europoslanci z jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente postupne kládli otázky. Každá otázka mohla trvať iba jednu minútu a odpoveď dve minúty, čo bolo vzhľadom na zložitosť tém, o ktorých Maroš Šefčovič hovoril, často ťažké dodržať.
Ponuka spolupráce je na stole
„Nehľadiac na výsledok amerických volieb prídem s ponukou spolupráce. Zároveň však budem pripravený postaviť sa za naše záujmy, ak budeme čeliť nejakému znepokojivému scenáru,“ reagoval Maroš Šefčovič na jednu z otázok. Znepokojivým scenárom, na ktorý sa Brusel podľa expertov pripravuje, by mohol byť návrat Donalda Trumpa do prezidentského kresla. Republikánsky kandidát totiž okrem iného pohrozil zvýšením amerických ciel na všetok dovážaný tovar.
Maroš Šefčovič hovoril tiež o posilnení konkurencieschopnosti EÚ a znížení administratívnej záťaže uvalenej na európske firmy. Obrátil sa aj na tému sankcií voči Rusku a zopakoval, že Európska únia bude podporovať Kyjev tak dlho, ako to bude potrebné.
Vypočutia sú zdĺhavé
Vypočutia pred europoslancami sú trojhodinové a prebiehajú pred jednotlivými výbormi Európskeho parlamentu podľa toho, aké portfólio má mať daný eurokomisár na starosti. Niekedy ide o veľmi rozsiahlu oblasť, a preto sa vypočutia zúčastňujú europoslanci z viacerých výborov naraz. Napríklad Maroš Šefčovič vystúpil pred europoslancami z Výboru pre medzinárodný obchod (INTA) a Výboru pre ústavné záležitosti (AFCO).
Po skončení každého vypočutia výbor alebo výbory vyhodnotia, ako kandidáti obstáli. Európsky parlament následne bude hlasovať o zbore komisárov ako o celku. Očakáva sa, že sa tak stane na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, ktoré sa začne v pondelok 25. novembra. Počas tzv. grilovania však v minulosti vždy aspoň jeden komisár neuspel, naposledy v roku 2019 to boli dokonca traja kandidáti. Preto je možné, že nová únijná exekutíva nastúpi do funkcie prípadne až 1. januára budúceho roka.