Európska únia by mohla uvaliť daň na americké digitálne spoločnosti, ak sa jej nepodarí dosiahnuť so Spojenými štátmi dohodu o zrušení ciel, ktoré na dovoz z EÚ zaviedol americký prezident Donald Trump, povedala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Únia oznámila, že o 90 dní odloží platnosť protiopatrení proti americkým clám. Reagovala tak na Trumpovo stredajšie rozhodnutie, ktorým Spojené štáty s okamžitou platnosťou tiež odložili vysoké tarify o 90 dní, aj keď v platnosti zostáva základné desaťpercentné clo. Oznámený krok sa vzťahuje na všetky krajiny s výnimkou Číny, ktorej Trumpova administratíva naopak clo zvýšila.

Von der Leyenová povedala, že Únia sa v prestávke bude snažiť dosiahnuť úplne vyváženú dohodu s USA. Varovala však, že je v prípade krachu rozhovorov pripravená rozšíriť obchodnú vojnu na služby. Uviedla, že príkladom je uvalenie dane na reklamné príjmy digitálnych služieb, ktorá by zasiahla veľké americké internetové spoločnosti ako sú Meta, Google či Facebook.

Šéfka EK tiež uviedla, že obchodná vojna je zlomovým momentom vo vývoji medzinárodného obchodu.

Ďalšie dôležité správy

AZ18 Berlín - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron na tlačovej konferencii počas stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne 18. marca 2025. FOTO TASR/AP

President of France Emmanuel Macron speaks at a press conference with German Chancellor Olaf Scholz after their meeting at the Federal Chancellery in Berlin, Tuesday March 18, 2025. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Macron odsúdil Trumpove clá ako nepodložené, nevylúčil pozastavenie investícií