Aktualizované 24.3.2011 o 17:01 o najnovšie odmietnutie pomoci zo strany Portugalska

Portugalský premiér José Sócrates včera večer podal demisiu. Urobil tak potom, ako parlament neschválil úsporné opatrenia navrhnuté jeho menšinovou vládu. Za návrh hlasovali podľa agentúry Reuters len členovia jeho Socialistickej strany, ktorá má v parlamente 97 z 230 kresiel. J. Sócrates už pred hlasovaním pohrozil demisiou v prípade, že návrh neprejde.

Rezignácia portugalského premiéra sa dnes ráno prejavila aj na devízových trhoch oslabením eura. Pre vysoký deficit verejných financií je Portugalsko považované za hlavného kandidáta na žiadosť o pomoc z Európskeho fondu finančnej stability, pomoc však vytrvalo odmieta.

Vláda pripravila balík prísnych opatrení, ktoré mali obmedziť rozpočtové výdavky a znížiť náklady na financovanie dlhu. Súčasťou balíka malo byť aj zvýšenie daní alebo zníženie platov zamestnancov štátnej správy o päť percent.

Summit EÚ bude riešiť aj prípadnú pomoc Portugalsku

Vrcholná schôdzka členských krajín Európskej únie, ktorá sa dnes začína v Bruseli, a ktorá bude zrejme patriť k najdôležitejším za posledné roky, sa bude zaoberať i podmienkami poskytnutia úveru Portugalsku. V slovenskom parlamente to dnes povedala premiérka Iveta Radičová. “Budeme rokovať o podmienkach poskytnutia úveru pre Grécko, Írsko a Portugalsko,” povedala premiérka podľa agentúry Reuters parlamentnému výboru.

Lídri Európskej únie už niekoľko mesiacov upozorňujú, že budú chcieť nadchádzajúci summit využiť na to, aby sa definitívne dohodli na podobe záchranného mechanizmu pre krajiny, ktoré sa dostanú do problémov. Politická kríza v Portugalsku a blížiace sa voľby v niektorých krajinách ale môžu dohode zabrániť.

Únia má v súčasnosti pre potreby riešenia akútnej dlhovej krízy v krajinách eurozóny takzvaný Európsky fond finančnej stability (EFSF). Ten bude ale existovať len do roku 2013, nahradiť ho má takzvaný Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM). Ten má zabezpečiť, aby sa v európskych krajinách neopakovala dlhová kríza.

Lisabon naďalej pomoc odmieta

Portugalská vláda plánuje tvrdo odmietať medzinárodnú finančnú pomoc aj po stredajšej rezignácii premiéra. Prijatie takej pomoci by malo závažné dopady na ekonomiku, povedal dnes minister vo funkcii šéfa kabinetu Pedro Silva Pereira. „Vláda bude naďalej bojovať proti možnosti uchýliť sa k zahraničnej pomoci. Naša pozícia je jasná – odmietanie zahraničnej pomoci,“ povedal Pereira po zasadaní vlády.

Belgický minister financií Didier Reynders podľa agentúry AFP povedal, že Európska únia je pripravená Portugalsku pomôcť, ak o to požiada. Finančná výpomoc Lisabonu by mohla byť užitočná, dodal krátko pred začiatkom vrcholnej schôdzky únie.

Výnosy portugalských dlhopisov sa v súčasnosti pohybujú nad hranicou ôsmich percent, tamojšiu vládu tak získavanie úverov na trhu vychádza podstatne drahšie než prípadná finančná pomoc od medzinárodného spoločenstva. Íri si od eurozóny požičali za úrok vo výške necelých šiestich percent a Grékom dokonca krajiny platiace jednotnou európskou menou znížili úroky na 4,2 percenta.

Podľa dnešného vydania portugalského denníka Diario Economico bude navyše vlaňajší rozpočtový schodok Portugalska výrazne vyšší, než ekonómovia a európsky štatistický úrad Eurostat pôvodne predpokladali. Podľa odhadov mal deficit predstavovať 6,9 percenta HDP, ale po revízii by mal nakoniec vzrásť až na osem percent HDP.

Pôžička by predstavovala približne 75 miliárd eur

Ak by Portugalsko požiadalo medzinárodné spoločenstvo o finančnú pomoc, stačilo by mu 75 miliárd eur. V rozhovore pre televíziu France 24 to povedal šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Foto na titulke - TASR / AP