Európskej komisii dochádza trpezlivosť s ratingovými agentúrami. Po návrhoch na zníženie moci ratingoviek, chce teraz na ne uvaliť prísnejší dohľad. A v prípade, že ich hodnotenia nebudú objektívne, hrozí im pokutou. Informoval o tom Handelsblatt.com.
Ratingové agentúry strpčujú život viacerým európskym štátom. Naposledy agentúra Fitch znížila rating Španielska napriek tomu, že vláda len pár dní predtým ohlásila úsporné opatrenia, ktorých cieľom je zníženie deficitu. Rovnako postupovali agentúry aj v prípade Grécka. Krajina dostala nižší rating potom, ako jej štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond odsúhlasili záchranný balík, ktorý bol podmienený výraznými rozpočtovými škrtmi.
Návrh opatrenia na sprísnenie dohľadu nad ratingovými agentúrami by mal v stredu predložiť eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier. V prípade porušení pravidiel bude môcť v budúcnosti proti ratingovým agentúram zasiahnuť európsky burzový dohľad a ukladať im pokuty, píše sa v návrhu, ktorý má Handelsblatt k dispozícii.
O moc by tak mali prísť národní regulátori, ktorí na ratingovky dozerali doteraz. Európska komisia im plánuje túto úlohu odňať a preniesť ju na plánovaný Európsky orgán dohľadu pre cenné papiere a trhy (ESMA). Nový európsky úrad bude mať sídlo v Paríži a mal by začať fungovať začiatkom budúceho roku.
Prechod kompetencií z národných dohľadov na európsky orgán budú musieť najprv schváliť jednotlivé štáty. S presunom kompetencií máva problém najmä Nemecko a Veľká Británia. Preto nie je isté, či Európska komisia dokáže získať v Rade ministrov financií EÚ potrebnú väčšinu.
Ak by ministri Barnierov plán schválili, ESMA by značne posilnil svoj význam. Eurokomisár presadzuje, aby nový orgán mal veľké vyšetrovacie právomoci. V prípade podozrenia o porušení pravidiel, budú môcť inšpektori prehľadať priestory ratingových agentúr, žiadať všetky doklady či vypočúvať podozrivých. Ak sa podozrenia potvrdia, bude môcť Európska komisia na návrh ESMA udeliť ratingovej agentúre pokutu. V prípade, že by ani po udelení pokuty agentúra nezačala dodržiavať pravidlá, komisia ju bude môcť znovu sankcionovať. Maximálna výška pokuty zatiaľ nie je určená.
Podlomiť moc ratingových agentúr sa snaží aj Európska centrálna banka. Začiatkom marca oznámila, že chce pripraviť vlastné hodnotenia krajín, ktoré budú rozhodujúce pri poskytovaní úverov. Podľa ekonómov má ECB dostatočné znalosti, aby dokázala určiť riziká jednotlivých krajín lepšie ako ratingové agentúry.
Vlna kritiky na ratingové agentúry sa vzniesla už na začiatku krízy. Cenné papiere naviazané na americké hypotéky, ktoré sa tešili najvyššiemu ratingovému hodnoteniu, sa ukázali ako bezcenné. Kritici tvrdia, že ratingovky museli vedieť, že ide o vysoko rizikovú investíciu, napriek tomu sa to na ich hodnotení nijako neodzrkadlilo.
Foto na titulke – SITA / AP