Len máloktorý prieskum verejnej mienky nameria stopercentnú zhodu. V pravidelnom Eurobarometri, v ktorom Európska únia zisťuje každý polrok názory svojich obyvateľov, sa to však podarilo. Sto percent Grékov (po zaokrúhlení na celé číslo) uviedlo, že hospodárska situácia ich krajiny je zlá. Podobne svoju krajinu vidí aj 99 percent Španielov a 97 percent Portugalcov.
Veľmi negatívny pohľad na situáciu domácej ekonomiky zaznamenali aj predchádzajúce ankety Eurobarometer. Dve tretiny Európanov zastávali názor, že ich ekonomiky sú v zlom stave, v ôsmich Eurobarometroch za sebou. Prevažne pozitívne vnímali svoju ekonomiku len obyvatelia šiestich z 27 krajín únie – Švédi, Nemci, Fíni, Rakúšania, Dáni a Luxemburčania.
Prameň: Eurobarometer
V krajinách zasiahnutých krízou sú ľudia čoraz nespokojnejší so svojím životom. Najväčšia skepsa vládne v Grécku, kde sú ľudia nešťastnejší než v Rumunsku či Bulharsku.
Dole vodou ide aj dôvera v EÚ samotnú. Verilo jej 31 percent respondentov, čo je historické minimum. Ešte horšie je na tom však dôveryhodnosť národných parlamentov a vlád (28 percent). Čoraz viac sa kazí aj imidž únie. Pred šiestimi rokmi ešte polovica Európanov pripisovala únii pozitívny imidž, tento rok je to necelá tretina (31 percent). Medzi 28 percentami občanov má únia negatívny imidž, čo je zas najhoršie číslo minimálne za posledných šesť rokov.
Slováci sú optimistickejší
Väčšina Európanov sa navyše obáva, že kríza bude mať ešte ďalšie dôsledky na pracovnom trhu. O Slovákoch to však pomaly prestáva platiť. Na jar celá pätina z nich zmenila názor a verí, že vrchol krízy pokiaľ ide o nezamestnanosť už nastal. Napriek tomu aj medzi Slovákmi stále prevažujú pesimisti (49 percent) nad tými, čo už vidia vrchol krízy (45 percent).
Údaje pre Eurobarometer sa zbierali v máji tohto roka. V jednotlivých krajinách odpovedala na otázky zhruba tisícka respondentov.
Ilustračné foto - SITA / AP