Lídri členských štátov EÚ a šiestich krajín Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) v záverečnom vyhlásení k svojmu prvému samitu, ktorý sa koná v Bruseli, uviedli, že plánujú prehĺbiť vzájomný obchod a spoluprácu v oblastiach energetiky, digitálnej transformácie či podpory udržateľnej dopravy a diverzifikácie ekonomík. V dokumente sa vyjadrujú k vojne na Ukrajine a Pásme Gazy, eskalácii bojov v Libanone či jadrovým ambíciám Iránu.

„Znovu potvrdzujeme náš spoločný záujem na prosperujúcich a vzájomne výhodných obchodných a investičných vzťahoch, ktoré je potrebné rozvíjať podľa potreby,“ uvádza sa v texte, na ktorom sa zhodli lídri úniovej dvadsaťsedmičky a Kataru, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Kuvajtu, Bahrajnu a Ománu.
Vyhlásenie zároveň hovorí o spolupráci v oblastiach zdravotníctva, výskumu, finančných technológií či digitálnej transformácii, pričom opakovane kladie dôraz na udržateľnosť, obnoviteľné zdroje a ochranu klímy.

„Zhodujeme sa, že je potrebné preskúmať spoluprácu v oblasti telekomunikácií, pokročilých technológií, digitálnej ekonomiky, inovácií a vesmíru, aby sa vytvoril lepší digitálny svet pre budúce generácie,“ uvádza vyhlásenie.

Vojna na Ukrajine a v Pásme Gazy

Pokiaľ ide o Ukrajinu, text hovorí o potrebe rešpektovať územnú celistvosť zvrchovaných štátov a o potrebe „komplexného, spravodlivého a trvácneho mieru“ v súlade so zásadami Charty OSN a odkazuje na rezolúciu OSN, ktorá odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine.

Ďalej sa vyhlásenie venuje Izraelu, Pásmu Gazy a Západnému brehu Jordánu. Vyzýva k prímeriu v Pásme Gazy a prepusteniu rukojemníkov a výmene palestínskych väzňov.

Text odsudzuje násilie židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme, všetky formy násilia a terorizmu a spomína právo Palestínčanov na sebaurčenie prostredníctvom dvojštátneho riešenia, kde Izrael a Palestína žijú vedľa seba v mieri.

Pokiaľ ide o Libanon, kde izraelská armáda pokračuje v operácii namierenej proti libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh, lídri krajín EÚ a GCC vyzvali k prímeriu, zabezpečeniu humanitárnej pomoci civilistom a zdržanlivosti s cieľom zabrániť rozšíreniu konfliktu na Blízkom východe.

Jadrové ambície Iránu

Krajiny tiež vyzývajú Irán k dodržiavaniu medzinárodného práva, ako aj nešíreniu balistických zbraní a útočných dronov.

„Zdieľame jasné stanovisko, že Irán nikdy nesmie vyvinúť ani získať jadrovú zbraň,“ uviedli lídri.
Ďalší summit GCC a EÚ by sa mal podľa vyhlásenia uskutočniť v roku 2026 v Saudskej Arábii, budúci rok by sa malo uskutočniť rokovanie na úrovni ministrov v Kuvajte.

Ďalšie dôležité správy

Borrell v SAE
Neprehliadnite

Situácia v Libanone eskaluje. Josep Borrell zvolal mimoriadnu schôdzku šéfov diplomacií EÚ