Poľský minister pre európske záležitosti Konrad Szymanski je jedným z najumiernenejších členov nacionalistickej vlády Poľska. V stredu však oznámil svoj odchod z kabinetu, píše portál Politico.
Zásadný spor
Jedným z dôvodov, prečo sa minister rozhodol tak urobiť, je nárast napätia medzi Bruselom a Varšavou.
K pošramoteniu ich vzťahov došlo v roku 2015, keď sa k moci dostala pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS). Tá sa podujala radikálne pretvoriť súdny systém Poľska a sudcov podrobiť prísnejšej politickej kontrole.
Podľa Szymanského predstavujú nezhody v oblasti právneho štátu medzi Bruselom a Varšavou „zásadný spor“. Kľúčovou otázkou je to, „ako vykonávať právny štát v členských krajinách a kto má právo rozhodnúť, ako má byť táto zásada vykonávaná,“ tvrdí poľský minister.
Stretnutie krajne pravicových strán
Vláda v Poľsku čoraz viac prezentuje protiúnijnú rétoriku a vyostruje svoje útoky voči Nemecku.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento tvrdý postoj podčiarkol tento víkend, keď sa v Madride zúčastnil stretnutia nacionalistických lídrov, ktorého sa na diaľku zúčastnili aj bývalý americký prezident Donald Trump a maďarský premiér Viktor Orbán. Organizátorom podujatia bola španielska krajne pravicová strana Vox.
Bruselským byrokratom podľa Morawieckeho nesmie byť umožnené vytvoriť „nadnárodné monštrum bez skutočných a tradičných hodnôt, bez duše“.
„Musíme aj naďalej obraňovať naše tradície a zvrchovanosť pred bruselskými byrokratmi,“ povedal počas zhromaždenia Orbán, ktorý je najbližším európskym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.
Trump počas svojho krátkeho videopríhovoru volal po ochrane hraníc a „veľmi dobrých konzervatívnych“ činoch. V otázke Ukrajiny podčiarkuje bývalý prezident potrebu dosiahnutia dohody o mieri s cieľom vyhnúť sa riziku jadrovej vojny.
„Musíme požadovať okamžité rokovania o mierovom ukončení vojny na Ukrajine inak sa ocitneme v tretej svetovej vojne,“ povedal počas víkendového zhromaždenia v USA. Vinu z celej situácie hodil na „hlúpych ľudí, ktorí o veci nemajú ani poňatia“.
Morawiecki si vyslúžil kritiku
Morawieckeho prejav vyvolal doma v Poľsku vlnu kritiky a nevôle. Podľa opozície ide o ďalší prejav líškania sa krajne pravicovým európskym stranám sympatizujúcim s Moskvou na úkor záujmov Poľska. Varšava je totiž kľúčovým spojencom Ukrajiny, ktorej poskytuje, či už vojenskú, alebo inú pomoc.
„Rusko brutálne útočí na ukrajinské mestá, zatiaľ čo Morawiecki na zhromaždení proputinovských strán označuje EÚ za ‚nadnárodné monštrum‘. Horšie to už byť nemôže,“ napísal na Twitteri bývalý poľský premiér a bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý v súčasnosti stojí na čele najväčšej opozičnej strany v Poľsku.