Umelá inteligencia v súčasnosti dokáže za programátorov vykonávať mnohé jednoduché a opakujúce sa úlohy. Práca programátorov bude aj naďalej potrebná, avšak so vzostupom umelej inteligencie budú musieť zmeniť svoj súbor zručností a zamerať sa na obšírnejšie úlohy, na čo upozornila vývojárska spoločnosť Panaxeo.

„Napríklad aj my už veľké časti kreatívy, ktorú by robili predtým copywriteri alebo dizajnéri, netvoríme ručne. Ľudia nikam nezmizli, ale namiesto toho, aby hodiny kreslili a písali, vymýšľajú, ako naformulovať umelej inteligencií požiadavky na výstupy, preberajú medzi desiatkami alternatív, ktoré umelá inteligencia vygenerovala a kombinujú tieto výstupy. A to sme iba na úplnom začiatku AI revolúcie,“ dodal zakladateľ spoločnosti Adam Okruhlica.

Programátori preto budú musieť svoju pozornosť upriamiť na vyššie činnosti, ktoré si zvyčajne osvojujú až po niekoľkých rokoch praxe. Ide napríklad o architektúru, orchestráciu či analýzu. Jednou z nevyhnutných nových zručností bude prompt engineering alebo efektívne formulovanie požiadaviek na umelú inteligenciu v ľudskej reči, ako aj schopnosť obsluhovať umelú inteligenciu toolchain.

Začlenenie umelej inteligencie do procesu programovania prináša podľa spoločnosti vyššiu efektívnosť, produktivitu a prípadné zlepšenie kvality výsledného softvéru. Programátori sú tak zbavení rutinných úloh, ktoré za nich dokáže zvládnuť umelá inteligencia.

Z pohľadu projektového manažmentu môže vývoj umelej inteligencie priniesť nové príležitosti, nakoľko predstavuje zjednodušenie práce a viac efektívne strávený čas. „To nás všetkých môže priviesť na omnoho vyššiu úroveň vývoja produktov a posúvať hranice pokroku,“ doplnil spoluzakladateľ spoločnosti Igor Liška.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Európa zaostáva za USA a Čínou aj v umelej inteligencii. Ale aj na kontinente sa rodí nový hráč