Viac ako tretina európskych podnikov vlani zaviedla umelú inteligenciu. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila cloudová divízia AWS, americkej internetovej spoločnosti Amazon. Ide o medziročný nárast o 32 percent. Ak sa toto tempo udrží, celkový hospodársky vplyv nasadenia tejto technológie v regióne by do roku 2030 dosiahol 3,4 bilióna eur. V porovnaní s minuloročnou prognózou to predstavuje nárast o 600 miliárd eur.
Prudký nárast využívania generatívnej umelej inteligencie vyvolalo spustenie služby ChatGPT spoločnosti OpenAI v novembri predchádzajúceho roka.
V roku 2021 Európska komisia predstavila program Digitálneho desaťročia. Cieľom je transformovať región tak, aby do roku 2030 malo 80 percent jeho obyvateľov základné digitálne zručnosti, tiež aby bolo všade dostupné pripojenie piatej generácie (5G) a aby 75 percent podnikov v EÚ využívalo cloudové služby.
Do roku 2022 bude štvrtina podnikov EÚ využívať umelú inteligenciu. V minuloročnej správe sa uvádza, že ak sa vlády nezamerajú na prekonanie rozdielov v digitálnych zručnostiach, hrozí, že EÚ zaostane za týmto programom o desať rokov.
„Minulý rok bol kľúčový. Dostupnosť generatívnej umelej inteligencie vyvolala chuť experimentovať medzi spotrebiteľmi a podnikmi od Milána po Malmö,“ povedala agentúre Reuters Tanuja Randery, ktorá je v AWS zodpovedná za región Európy, Blízkeho východu a Afriky. „Zrýchlené zavádzanie umelej inteligencie v minulom roku pomohlo Európe na ceste k splneniu cieľov programu Digitálnej dekády,“ dodala.
Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Strand Partners, ukázal, že 38 percent spoločností experimentuje s AI. Na prieskume, ktorý si objednala cloudová divízia spoločnosti AWS, sa zúčastnilo viac ako 16-tisíc občanov a 14-tisíc podnikov.