Výskumníci predstavili nový spôsob identifikácie depresie u generálnych riaditeľov pomocou modelov strojového učenia, ktoré analyzujú ich hlasový prejav počas výročných stretnutí s investormi. Táto metóda odhaľuje nielen rozšírenosť depresie medzi vedúcimi pracovníkmi, ale aj faktory, ktoré môžu prispievať k ich duševným problémom.
Podľa štúdie publikovanej v Journal of Accounting Research umelá inteligencia analyzovala viac ako 14 500 záznamov spoločností z indexu S&P 500 v rokoch 2010 až 2021. Výsledky ukázali, že depresia u CEO môže ovplyvniť nielen ich zdravie, ale aj riziká, ktorým firmy čelia, ako sú súdne spory či volatilita akcií.
Šéfovia európskych firiem zarábajú 110-násobne viac než priemerný zamestnanec
„Chceme zdôrazniť, aký vplyv má duševné zdravie na jednotlivcov, firmy a celú ekonomiku,“ uviedla odborná asistentka na Kelley School of Business v Indiane a spoluautorka štúdie Nargess Golshanová podľa Fortune.
Analýza hlasu sa už dlhšie využíva na diagnostiku chorôb, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Výskumníci teraz aplikujú podobné metódy na meranie depresie, pričom využívajú strojové učenie na odhalenie vzorcov, ktoré ľudské ucho nedokáže zaznamenať.
Štúdia tiež naznačila, že CEO s depresiou mali tendenciu mať vyššie odmeny, pričom väčšia časť kompenzačných balíkov bola viazaná na výkon. „Môže to byť snaha predstavenstva motivovať alebo podporiť výkonného riaditeľa, ktorý čelí problémom,“ poznamenáva N. Golshanová.
Tajomstvo Dánov, ako byť v práci skutočne šťastní a nenarobiť sa
Aj napriek narastajúcej dôležitosti duševného zdravia medzi vedúcimi pracovníkmi stigma pretrváva. Podľa prieskumu Deloitte z roku 2023 by tri štvrtiny manažérov zvážili odchod z práce, ak by našli zamestnávateľa, ktorý by lepšie podporoval ich duševnú pohodu. Napriek tomu až 80 percent CEO a 67 percent zamestnancov stále vníma osoby s duševnými problémami ako slabé alebo zaťažujúce, vyplýva zo správy State of Workplace Empathy 2024.