Pondelkové rozhodnutie ruského prezidenta Vladimíra Putina uznať nezávislosť dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny je veľmi nebezpečnou správou. Teraz ale záleží na tom, čo bude Moskva robiť ďalej, povedal v rozhovore s ČTK ukrajinský filozof, novinár a spisovateľ Volodymyr Jermolenko.

Akýkoľvek útok by znamenal vojnu

Ak ruská armáda napadne aj územia kontrolované Ukrajincami, bude to znamenať vojnu s množstvom obetí, dodáva.

„Rusi uznali Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku, čo znamená, že nejde len o okupované územia, ale o celú Doneckú a Luhanskú oblasť. Pritom Moskva teraz kontroluje len asi tretinu týchto regiónov, dve tretiny sú pod kontrolou Ukrajiny. A takzvaná kontaktná línia leží uprostred," vysvetľuje Jermolenko.

„Čo teda budú robiť ďalej? Môžu povedať, že tieto Ukrajinou kontrolované územia sú okupované a že ich musia oslobodiť. Ukrajinská armáda je ale dobre pripravená, takže akýkoľvek útok by znamenal rozsiahlu vojnu s veľkým počtom obetí," dodáva ukrajinský spisovateľ a novinár.

Taký je podľa Jermolenka jeden zo scenárov. Ďalším scenárom môže byť, že Rusi aj napriek svojim krokom oznámia, že chcú mier a diplomatické riešenie. To by však znamenalo Putinovu prehru, myslí si Ukrajinec.

Rozhodne sa v najbližších dňoch

Ruský prezident by toho totiž príliš nezískal a naopak stratil svoju najdôležitejšiu kartu, a síce minské mierové dohody. Tie totiž už teraz nikto nebude brať vážne.

Ruskí vojaci v takom veľkom bojovom nasadení nemôžu byť na hranici s Ukrajinou navždy, myslí si Jermolenko. Už v najbližších dňoch sa teda najskôr rozhodne. Ukrajinská armáda je na prípadný konflikt pripravená, rovnako je pripravená aj na možný ruský útok, ktorý by mohol prísť zo severu z Bieloruska.

„Ukrajinská armáda sa bude brániť, nenechá Rusov len tak prejsť. Rusi budú musieť použiť naozaj všetku možnú techniku, delostrelectvo, lietadlá, vrtuľníky. A to so sebou prinesie množstvo obetí," dodáva.

V ukrajinskej metropole je podľa neho cítiť napätie, panuje tam ale normálny deň a žiadna panika medzi ľuďmi vidieť nie je. Oveľa dramatickejšia je situácia pre obyvateľov východu Ukrajiny.

Obyvatelia budú musieť odísť

Ak tam ruská armáda zaútočí, proukrajinskí obyvatelia miest, ako sú Kramatorsk či Slavjansk nebudú mať na výber a budú musieť odísť, hovorí Jermolenko. Bude im totiž hroziť väzenie či mučenie. „Okrem násilností a nepriateľských akcií tak môžeme očakávať aj ďalšiu utečeneckú vlnu. V roku 2014 sme mali poldruha milióna ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, a to sa teraz môže opakovať," dodáva Ukrajinec.

Ako môže Západ Ukrajincom pomôcť? Podľa ukrajinského novinára by mohli Rusko zastaviť „naozaj zásadné sankcie proti ruského energetickému a obrannému priemyslu, čo by viedlo ku kolapsu ruskej ekonomiky". Rovnako je potrebné zamerať sa na účty oligarchov v západných bankách, najbohatší Rusi majú v krajinách Európskej únie, vrátane Českej republiky, často svoje domy, ich deti tam študujú.

„Ekonomický tlak je jedným z najdôležitejších tlakov. Je potrebné zasiahnuť každý účet ruského oligarchu, ale aj propagandistických médií, ktoré šíria nenávisť. Ten zoznam je veľmi dlhý,“ uzatvára Jermolenko.

Ďalšie dôležité správy

Maďarský premiér Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbán rokoval s prezidentom Ukrajiny; vyjadril obavy z tamojšieho vývoja