Experti na zahraničnú politiku sa celé desaťročia obávali druhej kórejskej vojny. Nikomu ani nenapadlo, že by sa takýto konflikt mohol odohrať na Ukrajine. Soul a Pchjongjang dnes zvádzajú vzájomné bitky v rámci prebiehajúcej zástupnej Ruskej vojny, píše agentúra Bloomberg.
Južná Kórea nepriamo poskytla Ukrajine množstvo delostreleckej munície. Severná Kórea slúži ako zbrojovka ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorému poskytla balistické rakety aj delostrelecké granáty.
Pojem ukrajinská vojna ako zástupná vojna nie je, samozrejme, nový. Predstavitelia Kremľa od začiatku tvrdili, že USA využívajú Ukrajinu ako zbraň proti Rusku. Majú v zásade pravdu: Spojené štáty tým, že pomáhajú Ukrajine brániť sa, zbroja proti jednému zo svojich najzúrivejších nepriateľov, uvádza Bloomberg. Od roku 2022 sa zmenilo to, že zástupná vojna sa rozšírila – a obe strany sa k nej plne pripojili.
Ukrajina má podporu demokracií zahŕňajúcich Severnú Ameriku, Európu a Indo-Pacifik – krajiny, ktoré sa zaviazali zachovať nezávislosť Kyjeva a prísne potrestať V. Putina. Táto podpora je však vyvážená kohortou euroázijských autokracií, ktoré poskytujú životne dôležitú pomoc Moskve a sťažujú život Západu. Boj na Ukrajine sa tak stal prvým globálnym konfliktom novej studenej vojny.
Pravdaže, konflikt na Ukrajine sa nemal stať rozsiahlou zástupnou vojnou, pretože to vôbec nemala byť veľká vojna. Keď Putinove sily vo februári 2022 vtrhli na Ukrajinu, očakávali, že Kyjev dobyjú za niekoľko dní a zostávajúci odpor zlomia v priebehu týždňov. Zúfalá ukrajinská obrana v kombinácii s hrubými ruskými chybami však viedla k zložitejšiemu a zdĺhavejšiemu konfliktu, ktorý sa rýchlo internacionalizoval.
Ide o veľkú koalíciu. Poľsko je považované za kľúčový logistický uzol; Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a ďalšie európske krajiny poskytli pomoc a zbrane. Svoje však urobili aj spojenci na druhej strane sveta, pričom Austrália, Japonsko, Južná Kórea a ďalšie krajiny poskytli Kyjevu – priamo alebo prostredníctvom USA – peniaze a vojenské vybavenie. Ako vedľajší produkt agresívnej vojny tak vzniklo spoločenstvo vyspelých demokracií.