Nová vlna násilností v Kyjeve vypukla po tom, ako sa v utorok predpoludním radikálna skupina demonštrantov snažila prebiť do blízkosti budovy parlamentu. V čase, keď sa na zasadnutí Najvyššej rady opozícia neúspešne snažila presadiť návrh na návrat k ústave krajiny z roku 2004 a na zmenu politického systému na parlamentno-prezidentský.
Radikáli podpaľovali autá, vtrhli do viacerých budov v centre Kyjeva, hádzali kamene a „Molotovove kokteily“ na kordóny policajtov a podľa polície vôbec po prvýkrát od vypuknutia nepokojov v novembri 2013 použili strelné zbrane.
Nová vlna násilností v Kyjeve začala deň po tom, ako generálny prokurátor oficiálne vyhlásil, že všetky podmienky zákona o amnestii účastníkov pouličných demonštrácií boli splnené a zákon nadobúda účinnosť.
V stredu sa vlna násilností prevalila aj do ďalších miest Ukrajiny. Radikálne naladení demonštranti v niektorých z nich obsadzovali budovy štátnej správy, samosprávy, polície, súdov a prokuratúry.
Svet je šokovaný a do Kyjeva smerujú výzvy na zastavenie násilností a krviprelievania doslova z celej planéty.
Reakcie politikov a významných osobností
„Predložili požiadavku – celú moc opozícii a okamžite. Bez toho, aby na to mali mandát, nezákonne, porušujúc ústavu Ukrajiny, sa títo s prepáčením politici uchyľujú k pogromom, podpaľačstvu a vraždám, aby sa zmocnili vlády.“
Viktor Janukovyč, ukrajinský prezident
„Toto nie je prejav demokracie a občianskeho postoja ľudí, je to manipulácia s vedomím ľudí a snaha o násilné prebratie moci. (...) Občania Ukrajiny, vláda, aj svetové spoločenstvo odsudzujú násilie a agresiu.“
Sergej Arbuzov, úradujúci premiér Ukrajiny
„Ukrajina draho zaplatila za vyčkávaciu taktiku prezidenta Janukovyča. Jeho odmietanie serióznych rozhovorov o pokojnom riešení konfliktu a reforme ústavy je veľkou chybou... Teraz treba hovoriť o tom, ako vytvoriť podmienky na obnovenie politického dialógu.“
Frank-Walter Steinmeier, nemecký minister zahraničných vecí
„Vyzývam všetky strany zastaviť akékoľvek násilie a začať hľadať zhodu a mier v krajine. S obavami v srdci sledujem, čo sa v posledných dňoch deje. Ubezpečujem o svojej blízkosti k národu Ukrajiny a modlím sa za obete násilia, za ich príbuzných a zranených.“
Pápež František
„Obávam sa, že dynamika udalostí (na Ukrajine) je teraz už taká, že sa to už dostalo mimo kontroly.“
Aleksander Kwaśniewski, exprezident Poľska a člen osobitnej misie Európskeho parlamentu pre rokovania EÚ s Ukrajinou
„To, čo sa deje na Ukrajine je ohavné, neprijateľné a neznesiteľné. My – ja a kancelárka, a naše vlády, odsudzujeme takéto akty násilia, krutosti a represie. (...) Tí, čo sa ich dopúšťajú (...) musia vedieť, že budú potrestaní.“
François Hollande, francúzsky prezident po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou
„Vývoj udalostí na Ukrajine je šokujúci. Európa musí posúdiť adresné sankcie voči zodpovedným osobám.“
Angela Merkelová, nemecká kancelárka
„Vina spočíva celkom jasne na extrémistoch, ktorí sa snažili celé tieto týždne a mesiace dohnať situáciu k tomuto scenáru. No veľký podiel zodpovednosti spočíva aj na predstaviteľoch opozície, ktorí odmietali kompromisy, vznášali (...) požiadavky mimo právneho poriadku a napokon neboli schopní splniť to, na čom sa dohodli, vrátane (dohôd) v parlamente. Nemôžem nespomenúť aj zodpovednosť, ktorú majú (...) mnohé západné krajiny, ktoré sa všemožne snažili zasahovať do chodu udalostí, povzbudzovali opozíciu k protiprávnym akciám, zahrávajúc sa občas dokonca s bojovými skupinami.“
Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí
„Na žiadosť vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničie (Catherine Ashtonovej) odchádzam s misiou do Kyjeva.“
Radosław Sikorski, poľský minister zahraničných vecí
„Európska únia bude reagovať na zhoršenie situácie (na Ukrajine), vrátane konkrétnych opatrení. Zajtra (20. februára) ministri zahraničných vecí prerokujú tieto opatrenia, také, ako finančné sankcie a vízové obmedzenia voči tým, ktorí sú zodpovední za násilie a použitie nadmernej sily.“
Herman Van Rompuy, predseda Európskej rady
„Vyzývam k neodkladnému nezávislému vyšetrovaniu, aby sa zistili fakty, kto je skutočne zodpovedný za tieto krvavé zrážky.“
Navanethem Pillay, vysoká komisárka OSN pre ľudské práva
Zastrelili novinára
Medzi obeťami zrážok je aj reportér ukrajinského denníka Vesti Viačeslav Veremij. V utorok neskoro večer na neho strieľali „neznámi ozbrojení muži v maskáčoch a čiernych maskách“, keď sa taxíkom vracal spolu s kolegom z práce. Po strele do hrudníka napriek rýchlej pomoci zdravotníkov zomrel na operačnom stole, informuje denník Vesti.
V. Veremij bol včera prvýkrát v práci po liečení vážneho zranenia oka, ktoré pred mesiacom ako novinár utrpel pri zrážkach bezpečnostných síl s demonštrantami na kyjevskom „Majdane“ – Námestí nezávislosti, centre ukrajinských opozičných demonštrácií.