Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz usilovne pracuje na zvyšovaní produkcie zemného plynu a mohla by dodávať európskym štátom plyn pre vykurovaciu sezónu v budúcom roku. Agentúre Reuters to povedal generálny riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko. Niektorí odborníci z odvetvia sú však voči jeho plánom skeptickí.
Vitrenkove smelé plány
Európske krajiny sa teraz snažia zbaviť závislosti od ruského plynu. Reagujú tak na ruský útok na Ukrajinu a na následné obmedzovanie dodávok ruského plynu do Európy. Podľa Vitrenka by Naftogaz mohol chýbajúci ruský plyn nahradiť, ak získa investície a know-how od západných odborníkov, a to napríklad prostredníctvom obdoby amerického Marshallovho plánu, ktorý pomohol obnoviť západnú Európu po druhej svetovej vojne.
„Pracujeme na nových projektoch, ktoré môžu naozaj výrazne zvýšiť ťažbu na Ukrajine, a to o desať až 30 percent," uviedol Vitrenko.
Plány verzus realita
Niektorí odborníci však upozorňujú, že krajina sa neúspešne snaží zvýšiť ťažbu už niekoľko rokov. K dodávkam do Európy by navyše bolo potrebné, aby ukrajinská vláda zrušila vojnové embargo na vývoz plynu. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že Naftogaz sa nedávno dostal do platobnej neschopnosti.
Vitrenko tiež uviedol, že Naftogaz skúma technológie na ťažbu plynu z bridlicových ložísk. Analytik Maksym Biljavskyj, ktorý bol v minulosti hovorcom Naftogazu, však upozornil, že najsľubnejšie oblasti pre bridlicové vrty sa nachádzajú vo východoukrajinskom Donbase, kde sa teraz odohrávajú boje. „Sú tu dobré vyhliadky, ale pre obdobie mieru," povedal Biljavskyj. Dodal, že zhruba 75 percent ukrajinských zariadení na ťažbu plynu sa nachádza na frontovej línii, alebo v jej blízkosti.
Vitrenko tiež uviedol, že Ukrajina by mala previesť celý systém diaľkového vykurovania z plynu na biomasu a tepelné čerpadlá a používať plyn len ako zálohu. Biljavskyj však takto rozsiahly prechod k biomase označil za nerealistický, pretože by vyžadoval veľké množstvo rastlinného materiálu na produkciu energie a rozsiahle investície.