Celkový objem emisií ruských dlhopisov na domácich i medzinárodných trhoch od začiatku roka klesol o 74 percent na 9,1 miliardy dolárov (vyše 6,5 miliardy eur), a dostal sa tak na najnižšou porovnateľnú úroveň od roku 2009.

Ruské spoločnosti tento rok uskutočnili zatiaľ len dve veľké emisie dlhopisov za viac ako miliardu dolárov (necelých 724 miliónov eur). Dlhopisy emitovali plynárenský Gazprom a banka Sberbank. Vlani sa v rovnakom období dostalo na trh deväť veľkých emisií dlhopisov a firmy si tak požičali 13,1 miliardy dolárov (takmer 9,5 miliardy eur), napísal dnes FT na svojom webe.

Na akciovom trhu bol jedinou významnejšou udalosťou februárový úpis akcií reťazca hypermarketov Lenta na burzách v Moskve a v Londýne. Trhy ocenil spoločnosť na 4,3 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur).

„Nálada v spracovateľskom sektore bola v marci nízko, rovnako ako maloobchodné tržby – všeobecný trend výhľadu ekonomiky sA zhoršuje,“ poznamenal podľa webu FT analytik James Purcell zo spoločnosti UBS.

Rusko sa tento rok zatiaľ rozhodlo nepožičať si žiadne peniaze v dlhopisoch denominovaných v dolároch a odložilo plánovaný predaj rubľových dlhopisov. Podľa Maxa Wolmana zo spoločnosti Aberdeen Asset Management Rusi rušia aukcie štátnych dlhopisov kvôli nízkemu dopytu a tomu, že nechcú platiť výnos, ktorý by od nich vyžadoval trh.

Výnosy kľúčových desaťročných štátnych dlhopisov vzrástli zo zhruba ôsmich percent na začiatku roku na 9,2 percenta. Investori totiž žiadali väčšiu kompenzáciu za riziko spojené s požičaním peňazí. Od začiatku marca sa však zmenšil rozdiel medzi výnosmi ruských dlhopisov a výnosmi cenných papierov amerického ministerstva financií. Podľa niektorých názorov, to ukazuje, že investori sa spoliehajú na zmiernenie napätia.