Ukrajinskí utečenci sa na Slovensku zamestnali hlavne na pozíciách, ktoré vyžadujú nižšiu kvalifikáciu. Prácu si našiel zhruba každý ôsmy migrant zo skupiny utečencov v produktívnom veku, ktorým slovenské úrady udelili status dočasného útočiska. Vyplýva to za analýzy vládneho Inštitútu sociálnej politiky, ktorú ČTK poskytlo ministerstvo sociálnych vecí.

So základným vzdelaním

Až 40 percent pracovných miest, ktoré obsadili utečenci z vojnou zasiahnutej Ukrajiny, vyžaduje iba ukončené základné vzdelanie. Najčastejšie obsadili manuálne pozície, pracujú napríklad ako montážni pracovníci v strojárskej výrobe, ďalej ako upratovači alebo ako pomocná sila v kuchyni.

„Očakávame, že mnohým utečencom sa postupne podarí posunúť na pozície, ktoré viac zodpovedajú ich kvalifikácii a schopnostiam," uviedla predstaviteľka inštitútu Marcela Veselková.

K 23. aprílu sa v krajine zamestnalo 5 254 utečencov z Ukrajiny. Z celkového počtu 37 190 osôb vo veku 18 až 64 rokov to predstavuje 13 percent. Z Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vstúpilo na Slovensko okolo 385-tisíc utečencov, hlavne žien a detí. Mnohé z nich pokračovali cez Slovensko ďalej do Európy.

Slováci nemajú záujem

Status dočasného útočiska, ktorý v krajine umožňuje pobyt, prístup na pracovný trh aj k zdravotnej starostlivosti, získalo doteraz na Slovensku zhruba 72 700 utečencov z Ukrajiny.

Slovenský minister sociálnych vecí Milan Krajniak už skôr uviedol, že ukrajinskí utečenci obsadzujú v krajine hlavne pozície, o ktoré Slováci dlhodobo nemali záujem.

Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 6,67 percenta. Naďalej je ale vyššia ako pred vypuknutím epidémie choroby covid-19, keď nezamestnanosť predstavovala asi päť percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ukrajinské deti sa hrajú s mobilným telefónom počas čakania vo veľkokapacitnom krízovom centre pre utečencov z Ukrajiny v Michalovciach 26. marca 2022. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Ministerstvo vnútra obciam vyplatilo 2,5 milióna eur ako refundáciu za ubytovanie utečencov